| Demertiev a întrebat:

Salutari! O intrebare catre TPU am si eu daca se poate. Luna trecuta prietena mea a inceput sa isi administreze AC Mycroginon prescrise de medic. Pastila a 7-a din blister a uitat sa o ia si a luat-o cum scria pe prospect imediat ce isi aminteste chiar daca inseamna 2 pastile una dupa alta. Nu a fost chiar asa, a luat-o cu 6 ore inainte de a 8-a pastila, deci intarziase undeva la 18 ore. Apoi totul s-a desfasurat normal, nu am avut contact sexual pana la terminarea blisterului. Un contact sexual protejat am avut in ziua 3 de pauza. Apoi i-a venit stopul. A inceput noul blister si nu a mai omis nimic momentan se afla la jumatatea blisterului. E ok sa incepem sexul neprotejat? Relatia este stabila, nici vorba de BTS. Pot face cu incredere fara prezervativ? Pot ejacula in ea? Coitul intrerupt in combinatie cu AC ma scapa de griji si mai mult?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Orice medic te asigura ca la cel mult doua saptamani de la inceperea administrarii anticonceptionalelor,poti sa te desfasori fara teama.
Faptul ca la primul blister a avut parte de o mica neglijenta,mai ales ca nu a fost vorba de sex acolo,e irelevant,important este ce face acum.
Daca continua sa-si ia anticonceptionalele la timp,nu exista nici o problema,prezervativul il puteti lasa deoparte.
Acum,despre BTS-uri,daca aveti analizele facute si garantia ca nu exista nici o primejdie, e in regula.
Suplimentul tau cu coitul intrerupt e cumva simpatic, dar ai dreptate, paza buna trece primejdia rea, mai bine sa fii sigur!
In concluzie, puteti sa faceti dragoste linistiti.
Bine?
happy

| Demertiev explică (pentru greece12):

Din postura de baiat poate nu sunt bine informat, dar aceste AC-uri au o siguranta mare... Acel lichid preseminal, ca o contine ca nu o contine speratozoizi este totusi insuficient ca sa strapunga apararea creata de pastile? Nu-i asa?

| greece12 a răspuns (pentru Demertiev):

AC (anticonceptionalele) au un procent de eficacitate de 95-99%,singura metoda de protectie cu procent de 100% eficacitate,fiind abstinenta.
AC sunt medicamente hormonale, care actioneaza asupra organismului feminin inhiband ovulatia, nepermitand spermatozoizilor sa treaca de colul uterin si duc la imposibiltatea procesului de nidatie.
Pe scurt, fac imposibila instalarea oricarei sarcini, chiar si cu ejaculare interioara.
Uite aici o lista cu intrebari si raspunsuri care te pot lamuri in legatura cu anticonceptionalele:

http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&articolid=71&tabid=141

Click pe orice intrebare si vei vedea la baza paginii,raspunsul.
Ca sa-ti raspund exact la ce ma intrebi, nici ejacularea, nici lichidul preejaculator, nu vor putea duce la sarcina, in conditiile AC luate regulat!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate face sex fără prezervativ, cu ejaculare intravaginală FĂRĂ risc de sarcină ( dacă nu mai uită vreo tabletă )!
Tabletele anticoncepţionale asigură PROTECŢIE de 99-100 % împotriva unei sarcini nedorite – DACĂ sunt luate CORECT şi nu uiţi vreo tabletă!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=973&ID=19435

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Pentru siguranta voastra faceti luna aceasta sex normal, protejat.