| Marta_Vali_1982 a întrebat:

Bună seara. M-am operat de chist pilonidal acum aproximativ 7 luni... Am înțeles de la alte persoane în același situație ca nu au fost cusute, însă eu am fost. Mi-au rămas 3 găurele în locul operatiei și timp de 7 luni zilnic am un fel de secretie urat mirositoare și o culoare gălbuie. Acele gauri nu se închid, iar secretia continua sa curgă, folosesc bandaje sterile, ce pot face în cazul ăsta? Sa merg din nou la doctor? De ce nu se închid găurile? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Când se face doar DRENAJUL chistului, atunci nu se coase!
Dacă se face EXCIZAREA ( scoaterea ) chistului, atunci te coase.

În cazul tău, din moment ce timp de 7 luni mai există ( încă ) secreţie purulentă ( PUROI ), este evident că infecţia persistă şi chistul evoluează sad
TREBUIE să mergi cât mai urgent la medic!

Toate cele bune!

| SSJGohan3 a răspuns:

DIn ce mi-ai spus acolo iti iese puroi, pai ai scos atele care le aveai? Daca te uiti pe biletul de iesire sau pe ce ti-a recomandat doctorul acesta a zis sa scoti atele dupa o anumita perioada de timp (difera de la operatie la operatie) daca ai scos atele este posibil ca corpul sa nu iti accepte lucrarea din interior, deci cam trebuie sa mergi la doctor sa vada ce ai..deja e o perioada mare de timp 7 luni. dupa 1 luna nu mai trebuia sa ai nici un fel de "gaura" in corp