| Cristian9616 a întrebat:

Acum 1 an m-am operat de chist pilonidal. Incizie și mi-au rămas 3 găurele iar de 1 zi a început sa iasă un lichid probabil infectie..nu ma doare nu nimic, e doar un pic umflat. Știe cineva de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Daca ai facut doar incizie, inseamna ca doar ti-a drenat infectia acum un an, dar nu ti-a facut operatia de chist pilonidal (cu anestezie generala sau rahi, in care iti scoate tot chistul si dureaza cateva luni sa se vindece). Acum infectia a recidivat. Trebuie sa mergi la doctor sa te opereze. Doar asa vei scapa.

| Cristian9616 explică (pentru haileewatson):

Cu antibiotic nu trece? Nu e umflat nu nimic

| haileewatson a răspuns (pentru Cristian9616):

N-are treaba faptul ca nu e umflat. Daca iti iese puroi e infectie. Antibioticul va reduce infectia pana intr-un anumit punct, dar tu in interior ai fire de par care au crescut in carne si au format acest chist pilonidal, daca nu il operezi va recivida iar.

| Cristian9616 explică (pentru haileewatson):

Am înțeles mersi frumos de răspuns...nu îmi pica bine iar operatie