| DaVà a întrebat:

M-am taiat la deget mai devreme, da` m-am taiat adanc.As vrea sa stiu daca la degetul mare de la mana,este vreun ligament chiar la locul ala unde se indoaie. Daca ar fi,si m-am taiat la el,ar fi pericolul sa nu-mi mai pot indoi degetul? Tatal meu are o astlef de problema,dar el s-a taiat intre degetul aratator si cel mare, si nu si-l mai poate misca pe cel mare.Dau funda cui ma ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Eu m-am taiat la fel ca tine dar la degetul aratator si nu am patit nimic. Am pansat locul si peste cateva ore cand l-am verificat, m-am dat cu putina argila in locul acela, chiar daca la inceput poate sa usture putin, si tin sa precizez ca inca imi simt/misc degetul, asa ca banuiesc ca nici tu nu vei avea probleme. Data viitoare ai grija, pa pa!

| DaVà explică (pentru znstr):

M-am pansat de cateva ori ieri, dar azi dimineata cand l-am schimbat iar, nu-mi puteam misca degetul. Oare a fost ceva temporar, sau definitiv?straight face

| znstr a răspuns (pentru DaVà):

Poate l-ai strans prea tare si s-a oprit circulatia in deget si de-asta ai impresia aia. Vorbeste cu parintii tai si daca e ceva serios, mergi la medicul de familie. Sanatate!