| Denn97 a întrebat:

Buna seara!

Ma confrunt din luna august cu o mâncărime groaznica in zona ochiilor,am mâncărimi la nas și respir f greu. Am fost la oftamologie,iar de acolo m-a trimis la alergologie. Am făcut tot felul de investigații și nimic,iar de la alergologie,m-au trimis la ORL. Doctorul orl-ist mi-a pus diagnosticul de rinita vasomotorie și mi-a recomandat un tratament de o luna,după care dacă persista in continuare va trebui sa fac o intervenție de radiofrecvența, micsorarea carnetelor nazale. Voiam sa știu dacă ati mai întâmpinat pana acum sa aveți aceste mâncărimi sau dacă aveți rinita vasomotorie și cum se poate scapa de aceste mâncărimi groaznice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o parazitoza intestinala, fiindca aceea da mancarimi si alergii.
Un examen coproparazitologic ar putea arata ce paraziti intestinali ai, dar trebueisc facute 2-3 analize la un inteval de cate 1 saptamana, fiindca parazitii ies la analize de scaun, numai in perioada lor reproductiva.
Copii mici au in general aceste mancarimi, la ochi, nas, uneori si poponet.

| Denn97 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denn97):

Sanatate multa!

| Denn97 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos! Nu mai bine.