| CristianMiron a întrebat:

Ma confrunt cu o problema de circa 3 ani de zile. Am in permanenta nasul infundat, cand cate o nara pe rand, cand ambele simultan, urmate de o "criza" de stranuturi. Am consultat in jur de 10 medici de la diferite spitale toti spunand cam acelasi lucru "rinita alergica", fapt care ma condus catre alergologie vrand sa vad la ce anume sunt alergic, dar surpriza...nu eram alergic la absolut nimic. Introrcandu-ma inapoi la ORL si sapand mai adanc au spus ca este nevoie de o micsorare a cornetelor nazale care se opereaza cu laserul. Ok, am facut-o dar fara nici cel mai mic rezultat. Apoi au spus ca as avea polipi, asa ca am facut o operatie chirurgicala pentru indepartarea lor, dar nici de aceasta data ne avand nici cel mai mic rezultat. Am incercat tot felul retete date de doctori cu medicamente, sprayuri fie ele cu vitamine, saruri de mare etc... Nici un efect. Ma poate ajuta cineva? Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Si eu am aceleasi simptome, insa am sinuzita cronica. Din pacate, nu se poate vindeca, ci o pot tine doar sub control. Am facut rinoseptoplastie, o perioada de cateva luni am respirat perfect (probabil datorita tratamentului post-operator), insa simptomele au revenit. Am auzit ca spray-ul Sinol M pentru alergie si sinuzita ar fi foarte bun si ma gandesc sa il cumpar.

| CristianMiron explică (pentru anonim_4396):

Buna, singur tratament care a fost cat de cat folositor au fost niste injectii on cornete care au rol sa stranga si sa micsoreze problema, dar se pot face maxim 3 injectii la interval de o saptamana deoarece substantele acelea intra direct in sange. Circa 5 zile dupa injectie a fost mai bine, dar nimic permanent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianMiron):

In cadrul operatiei, mi s-a facut si o micsorare a cornetelor nazale. Insa, desi o perioada am respirat perfect, acum am din nou aceeasi problema: nasul infundat permanent, foarte rar pot sa elimin mucozitatile, insa dupa cateva minute mi se infunda iar.
Mai poti incerca comprese cu tinctura de bitter suedez, pe care sa le pui pe frunte si pe nas.

6 răspunsuri:
| BogdanBz a răspuns:

Ia apasa cu degetul pe fiecare nara si vezi daca poti sa respiri bine cu cealalta libera. daca una din ele e infundata, atunci e posibil sa fie deviatie de sept.

| CristianMiron explică (pentru BogdanBz):

Mi s-a spus ca am o "usoara" deviatie de sept pe care o are toata lumea si nu necesita interventie asupra ei.

| BogdanBz a răspuns (pentru CristianMiron):

Pai si eu am deviatie de sept si nu m-am operat..insa la fel ca si la tine, de multe ori am una din nari infundate, insa m-am obisnuit asa. ai incercat si un medic orl-ist privat? chiar daca dai un ban, dar poate afli exact ce e acolo

| CristianMiron explică (pentru BogdanBz):

Am dat anul asta in jur de 5.000 lei la Medlife pe operatii plus tratamente...