| Alex177x a întrebat:

Ma numesc Alex, am 20 de ani, 83 de kg si 193 cm. Pentru ca in ultimul timp am inceput sa am probleme cu memoria, atentia si o stare generala de letargie m-am hotarat acum 2 luni sa merg sa imi fac un EEG. Rezultatul a iesit ok si mi s-a spus ca nu sunt probleme majore, sau cel putin din vorbele asistentei care l-a citit asta a reiesit. Ulterior am facut si un RMN care la fel nu aratase probleme majore. Intre timp starea mea a ramas aceeasi si am inceput sa ma documentez despre ce as putea sa fac sa imi recapat memoria si atentia care simteam ca in continuare erau la fel de scazute (fiind student in anul 1 chiar era o problema). Asa am ajuns sa citesc despre tonuri binaurale si sa invat cate ceva despre tipurile de unde cerebrale emise pe diferite frecvente (delta, theta, alpha, betha, gamma) iar apoi am decis sa imi arunc o privire din nou pe fisele de EEG. Am ramas cu soc cand mi-am dat seama ca mai bine de 90% din undele cerebrale emise de creierul meu au frecvente delta despre care aflasem ca reprezinta stadiul cel mai diminuat de activitate cerebrala si ca e aproape imposibil sa ramai constient cand sunt emise fiind prezente doar in cele mai profunde stadii ale somnului(no REM). Intrebarile mele sunt: ce ar trebui sa cred in continuare despre activitatea aceasta extrem de scazuta, care ar fi posibilele cauze(voi lasa in continuare una pe care o consider destul de posibila) si ce sanse de restabilire sunt, ce variante de tratament ar exista?(am deja in vedere nootropicele, mai exact Piracetam, tonurile binaurale gamma de 40 Hz si betha si stimularea memoriei prin invatat constant lucruri noi)? Practic, in 70-80% din timp sunt/am fost(scriu asta la cateva luni dupa EEG) intr-o stare aproape vegetativa. Rog o persoana care cunoaste sa raspunda. Mersi anticipat.

http://imagizer.imageshack.us/a/img924/4881/E5tcDZ.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img924/8162/4heQuC.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img923/797/y20LBR.jpg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Eu zic ca-ti faci prea multe griji din nimic

| VasileDumitrescu a răspuns:

Te salut, gasesti aici mai multe informatii despre memorie si atentie https://nootropiceromania.wordpress.com/