| DaltonCastle a întrebat:

Bună seara. Noua mea iubita (suntem împreună de 3 luni) suferă de tulburarea borderline iar tuturor apropiaților mei le este teama ca ma poate ucide laughing). Nu prea știu multe despre această problemă psihologică și deja m-am mutat cu ea, exista vreo posibilitate sa ma omoare sau sa îmi liniștesc apropiații? P.S. Fata a avut niște faze urate (gelozie severa și certuri) din ce mi au spus prietenii ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In functie de starea ei, se recomanda sa fie ingrijita /tratata, cu intelegere, afectiune si/sau medicamentos (dupa caz).
Aici poti citi descrierea bolii (tulburare borderline):
https://www.reginamaria.ro/......borderline

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Având problema asta are si frica de abandon,deci cumva te poți aștepta la reacții urate la cearta sau la despărțire dacă o sa fie cazul.
Nu pot sa îți spun eu și nici cei de aici dacă poate sa ajungă pana in punctul critic de a te omora, dar cert e ca o data diagnosticată cu o problema psihica, comportamentul ei nu te poți aștepta să fie în permanenta normal.
Acum cine știe. Vorbeste și cu ea, documentează-te, cunoaste-o înainte de a te muta asa cu cineva.

| Sophieka a răspuns:

Informeaza-te pe net... Daca atat te duce capul, asa o partenera ai.

Moarte placuta sau viata cat mai senila pardon senina.

| helpforyou a răspuns:

Tulburarea de personalitate borderline (BPD) este o afectiune mentala caracterizata prin instabilitate emotionala si comportamentala, dificultati in relatiile interpersonale, si tendinta de a avea ganduri suicidare sau de autodistrugere.

Trebuie sa te asteptati la fluctuatii emotionale, la posibilitatea ca aceasta sa aiba dificultati in mentinerea relatiilor si sa aiba probleme in a se controla emotional. Trebuie sa fi intelegator si sa ii oferi sprijinul si intelegerea necesara.

Este important sa va asigurati ca va informati si va educati despre BPD, pentru a putea intelege mai bine cum sa va adaptati si cum sa va ajutati iubita in momentele dificile. Este important sa va asigurati ca va comunicati deschis si sa va asigurati ca va ascultati reciproc nevoile si sentimentele.

Este important sa va asigurati ca va educati despre BPD si va informati despre resursele de tratament disponibile, si sa-i incurajati pe cei dragi sa ia in considerare o terapie sau un tratament pentru aceasta afectiune.

Desi poate fi dificil sa ai o relatie cu o persoana cu BPD, se poate sa ai o relatie functionala si sa va sustineti reciproc. Trebuie sa fi atent la semnele suicidare si sa te asiguri ca gasesti ajutor imediat daca este nevoie.

| IceRope a răspuns:

Advice: don't stick your dick in crazy.

| Fantaspirit a răspuns:

Nu ar trebui,daca nu i-a ucis pe foștii nici pe tine nu te va macalari,daca avea schizofrenie sau psihopatie,sociopatie atunci trebuia să îți faci griji,e ireal in ce hal e nivelul nostru de cultura daca pe unii atât îi duce capul să creadă astfel de inepții că un om daca are probleme automat e un criminal sau nebun,sau dacă merge la psihiatrie e nebun. Pai, se poate trata și să nu mai aibă accese de furie, indispoziție, manie și ce mai are. Ferească sfântul ce mentalitate pot avea unii, daca o iubești nu tii cont de nimeni și nimic, nu familia ta sta cu ea ci tu, nu mai lua în seamă toate absurditățile și inepțiile unora că nu o sa îți facă nimic, daca simți că e nebuna o lași și aia e daca vă certați din chestii nesemnificative.