| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
Cât IQ poate ca o persoană cu tulburarea borderline să aibă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Uite aici un articol care spune ca astfel de persoane sunt chiar (foarte) inteligente.
https://www.psychologytoday.com/......borderline

Problema e ca pana si copiii destepti sau inzestrati peste masura pot fi facuti sa creada ca sunt mediocri din cauza unor numere sau a unor contexte si situatii nefericite.Deci ce spun altii nu ar trebui sa conteze deloc.

| floruits a răspuns (pentru dullcat):

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns! Este detaliat și bine explicat.

| dullcat a răspuns (pentru floruits):

Cu placere.Multumesc si eu pentru funda.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.La o cautare pe net, scrie pe scurt ca aceasta tulburare afecteaza inteligenta emotionala, adica abilitatea de a gestiona emotii si sentimente. Asadar, nu cred ca intrebarea e relevanta, caci testele IQ fac apel majoritar la inteligenta logico-matematica si vizual-spatiala.Considerand ca unele persoane lucreaza in alt ritm, nici macar aceste teste nu sunt concludente.

Daca o persoana cu aceasta tulburare vrea sa afle coeficientul de inteligenta, trebuie sa faca un test, simple as that.