| Decebal a întrebat:

Bună seara. Oamenii maturi pot avea alergie la ou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Pot avea una dobandita in copilarie si nevindecata sau pot dobandi una in cursul vietii. Adica sunt pacienti ca pana la 30, 40 sau chiar 70 de ani nu au nimic, mananca oua si apoi dezvolta brusc alergie la unul din componente

suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice varsta si pot fi chiar mai grave decat cele ale copiilor

| Samariteanul a răspuns:

Da,se poate sa ai alergie la orice varsta, sau sa o dezvoltiDepinde de calitatea oului si de gaina din care a venit, adica daca e o gaina din aia de la magazin normal ca s-ar putea sa faci alergii, dar daca e de la tara si oul e de tara totul e bine.

| Victor453 a răspuns:

In mod obisnuit, sistemul imunitar contribuie la mentinerea sanatatii prin apararea organismului impotriva atacului daunator al bacteriilor. In cazul unei alergii alimentare, sistemul imunitar identifica anumite alimente ca fiind daunatoare si produce o reactie alergica in momentul ingestiei lor.
Mult timp am fost sceptici cu privire la persoanele care pretind ca au alergii alimentare. In urma unui sondaj facut in 2008 de catre Food Standards Agency a furnizat dovezi clare ca numai 70% din adultii din Marea Britanie sufera de o amenintare reala a alergiei alimentare, cel mai frecvent intalnite fiind cele la nuci, peste, lactate, oua, soia si grau. O alergie alimentara clasica poate fi o problema serioasa de sanatate, nefiind constientizata si tratata adecvat.
De aceea da, poate sa-ti apare alergie la orice varsta.