| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. Personal, am o bănuiala cum că aș fi luat virusul HIV. De ceva timp am amețeli puternice iar dimineața când vreau să mă ridic din pat amețesc foarte, foarte tare și nu mai vad nimic in fata ochilor timp de cateva secunde. Până ieri am avut o infecție vaginala destul de urâtă si cu multa, multa, muuuuulta durere si usturime. Astazi au aparut si niște înțepături in piept. M-am documentat acum cateva zile si am cam avut toate simptomele. Am racit acum o luna, cam asa, dar mi-a trecut. Am avut dureri foarte mari in gat, eram răgușită, am facut febra si ma durea capul foarte tare. Mentionez ca nu am avut contat sexual neprotejat cu alte persoane in afara de iubitul meu. Acesta si-a facut analize de sange in luna aprilie si nu avea ni nimic. Credeti ca este posibilitatea de a fi infectata cu acest virus? Am mai citit despre anemie, ceea ce imi spunea toată lumea... am lesinat, am avut amețeli, mi-a fost rau, am slăbit câteva kg, imi si cade foarte tare parul. Mai devreme am facut baie si cada era plină de par...
Multumesc frumos! Sper sa mă lămuriți.

P.S. - am uitat sa mentionez ca acum cateva luni am fost iesit un grup de fete afara si o prietenă de-a mea si-a rupt o unghie si ii curgea sange si i am ținut eu strâns acolo pana a venit cineva cu plasturi. Credeti ca as fi putut sa iau de la ea in caz de? E puțin cam... si nu m-as mira daca ar avea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

1 Nu ai HIV sau SIDA in niciun caz.
2 In legatura cu prietena ta ca i-a curs sange si tu ai tinut strans pana a venit cineva si a pus un plasture nu exista risc de contaminare:
-Numai daca ii sugeai degetul imediat exista riscul de contaminare.
-Sangele care curge chiar si pe ceva plat la contact cu oxigenul (aerul) dupa 30-45 min nu mai exista riscu sa ei virus absolut deloc chiar daca il bei sau din greseala ai pus mana la gura daca a trecut de acel interval nu mai ai nimic.

3 Recomandarea mea este se vezi un specialist la un consult sau un medic.
Pot spune cu siguranta ca ai anemie dar nu stiu ce stadiu si ce tip ar fi el:
-Stare avansata,normala sau usoara.
-La fel si Stadiu in care te afli si cat de serioasa este.
-De lipsa de vitamine (Vitamina A,B, C, D, E, F, K,.).
-Din cauz prostei alimentati.

4 Daca nu vezi nimic pentru cateva secunde (cum spui) inseamna ca ai deficit de FIER,un fel de lipsa acuta de FIER in organism (care le obtii din medicamente,peste,fulgi de ovaz, seminte de floarea soarelui, cartofi prajiti...
-La fel poti sa ai lipsa de Magneziu si Calciu (Mg si Ca):
Ametelile si lesinarea indica o lipsa acuta de Calciu si Magneziu in organism mai ales de Magneziu.
Oboseala, extenuare chiar daca te odihnesti suficient ai stari de lesin poti sa ai imediat palpitatii sau dificultati de respiratie (asa cum ai zis te doare in piept) lipsa de Mg.

Sper ca ti-am raspuns in mare parte intrebarilor, poti sa te duci la spital sau sa consulti un medic (chiar si cel de familie), pentru cateva teste o sa vezi ce ai, din ce ai discris tu pot spune ca ai o deficienta de vitamina (anemie deficit de vitamine) [Partea buna daca ai doar deficit de vitamina], partea rea...
Chiar astept un raspuns din partea ta in legatura cu acest lucru.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

În primul rând, hiv nu ai cum sa iei dacă ai contact cu sângele cuiva fără ca tu să ai o rană deschisă. Ametelile sunt normale, toată lumea ameteste cand se ridică brusc din pat si ne pierdem vederea pentru câteva secunde. Nu te mai ridica brusc! Părul iti cade deoarece tulpina acestuia nu sunt ca la un bărbat, sunt subtiri firele si se pot rupe usor la periere sau spalare.
Celelalte simptome pot fi de la o răceală sau cel mult o infecție bacteriana trecătoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca e HIV dupa ce spui tu acolo, fa-ti totusi analize.

| Directioner99 a răspuns:

Cred ca mai degraba esti insarcinata decat infectata cu HIV

| Anonima2620 a răspuns (pentru Directioner99):

Nu sunt insarcinata. Astazi am avut ultima zi de mestruatie. Îmi vine regulat si niciodată nu mi-a intarziat... din contra, se mai întâmplă sa imi vina cu o zi înainte.
Fac mereu teste de sarcina, chiar daca folosim prezervativ.

| Directioner99 a răspuns (pentru Anonima2620):

Dar ce varsta ai?

| Anonima2620 a răspuns (pentru Directioner99):

Contează varsta?

| Lovelypeaches100 a răspuns:

In niciun caz. secundele alea cand te trezesti si nu prea vezi si te doare capul, le am si eu am 15 ani si nu am facut nimic cu nimeni deci nici o sansa sa am hiv, este deficienta de fier scumpo, cat despre infectia vaginala, hiv nu este o infectie este o boala, da?

| Anonima2620 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Daca te-ai informa putin vei vedea ca infectiile vaginale pot afara si atunci cand ai hiv! Sanatate!

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru Anonima2620):

In orice caz, o infectie vaginala nu inseamna hiv, dar cam toata lumea ti-a spus aici ca nu ai cum sa fi luat virusulcu toate astea tu nu esti pacientul nostru si noi ne dam doar cu parerea. Dar poti merge la un doctor. Ii poti soune exact aceleasi lucruri pe care le-ai enumerat mai in sus, mai apoi el ar fi cam obligat sa iti faca teste, deci testeaza-te, si vino inapoi sa ne spui rezultatele, ca sunt tare curios. Nu ai nimic de pierdut( poate ar teebui sa iti testezi si iubitul, pentru siguranta)