| NevastuicAaA a întrebat:

Salut.Azi mi-am taiat degetul pana la os(cred,oricum pare adanc ).Imi curgea sange tare,am bagat debetul sub apa, apoi am pus un plasture, care s-a umplut de sange rapid.Am mai pus doi plasturi pe deasupra dar i-am pus prea strans si s-a invinetit degetul.Am dat jos plasturi dupa un timp, dar tot la fel de tare curgea sangele.Am dat cu apa oxigenata si am pansat din nou.
Ce ar trebui sa fac sa opresc sangele(in afara sa merg la spital sa ma coase sau alte chestii )? Taiatura este cam de 1 cm.
Imi este frica poate ma trezesc intr-o balta de sange sau poate pierd prea mult sange daca o sa cada pansamentul peste noapte.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai nevoie de sutura palgii, fugi la urgenta.

| katy a răspuns:

Pune niste praf de antibiotic, daca nu ai capsule, zdrobeste o pastila dar antibiotic sa fie, pune praful in taietura si leaga degetul iar maine mergi la farmacie si spune-i farmaciste-i poate iti da un unguent ceva.numai bine!

| michael5813 a răspuns:

Dac nu vei fi cusuta la deget te va deranja tot timpul pana la vindecare deoarece mereu te vei pata de sange si riscul de infectie e mare! eu cred ca e mai bine sa fie cusut dupa o cosmetizare corecta de catre medic si nu te teme de coasere ca nu doare. se face o mica injectie aproape de locul taieturii si nu vei simti nimic eu am fost cusut de vreo doua ori si stateam la povesti cu medicul in timp ce " carpea " la mine asa ca fara teama!

| Empathizer a răspuns:

Asculta sfatul lui michael_5813, e cel mai bun pe care il puteai primi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca taietura este adinca, ar fi bine sa mergi totusi la urgenta. Poate nu este nevoie sa te coase, stiu ei bine cum sa opresca hemoragia. Nu neglija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, adineauri m-am tăiat la genunchiul stâng adânc în os cu un ciob rămas de la paharul spart de mama acum 5 zile. Acum am pus spirt și îți dai seama, ciob adânc în os + spirt = vai mamă...
În fine, după ce am pus spirt, apoi am lăsat puțin să se evapore, apoi am pus baneocin pudră, iar acum că nu am plasture să pun să nyu vină musca iar pentru că s-a mai așezat odată la bubă am pus puțină hârtie igienică. Acum stau în pat și mă doare și mă ustură de moooooooooor...
În regulă, fi și tu bărbat, hai noapte bună și multă sănătate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noapte bună și multă sănătate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, nu-mi acceptă Emoji...
:-) :-):-)

| PRUNCU a răspuns:

Frate eu m-am taiat intr-un geam si am fost nevoit sa merg la urgente, acolo mau cusut m-au dat cu betadina si mau pansat, si apoi am fost in fiecare zi la spital si pana mi-au soc atele doar m-au dat cu betadina si mi-au schimbat pansamentul. Asa ca eu zic sa faci la fel!
Oricum la mine rana era mai mare adica eu am avut 20 de copci. La tine nu cred ca e neaparat nevoie sa te duci. Bafta!winking

| Rinder_Vlad_1981 a răspuns (pentru PRUNCU):

Si eu am patit in mod asemanator, m-a cusut am avut pe un deget 2 taieturi, pe cele 2 parti ale degetului si mi-a pus atela, dar mi-a pus atela pe 2 degete, cel cusut si unul bun, iar acum simt amorteala si cand vreau sa fac pumnul ma doare si degetul bun, nu mai zic de cel taiat si cusut. poti sa imi spui cam cat a durat la tine sa poti sa folosesti degetul normal? mersi