| Marianneftw a întrebat:

Buna seara, port lentile de contact pentru miopie de trei luni si de la un timp ma deranjeaza un ochi, dar doar dupa ce scot lentilele. Eu le port cam 8 ore si seara cand ajung acasa le scot. Dupa aproximativ o ora incepe sa ma jeneze un ochi si simt ca am ceva in el, dar nu am nimic. Am incercat si sa masez pleoapa si sa dau si cu apa dar nimic. Ori trece singura in vreo 4 ore, ori daca ma culc dimineata nu ma mai doare deloc. Desi dimineata asta aveam o mica crusta la ochi, gen a curs ceva din el si era lipit de gene dar nu mult. Sper ca nu fac conjuctivita, eu am mare grija de lentilele mele si le dezinfectez cum trebuie.

Plus ca mi se intampla asta doar daca port lentilele in ziua respectiva. Daca nu le port o zi, nu ma mai jeneaza deloc. Si saptamana trecuta mi s-a intamplat asta la alt ochi, saptamana asta la celalalt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Arthiom a răspuns:

Ceva nu e in regula, ori e problema la dezinfectant, ori la lentile, ori ai o afectiune la ochi, ori nu le dezinfectezi corespunzator. Mergi la oftalmolog, e cea mai buna solutie si cea mai sigura totodata.