| Marianneftw a întrebat:

Buna seara, port de o saptamana lentile de contact pentru miopie de la Ciba vision Air Optix, iar azi si ieri m-a cam jenat ochiul drept. Cu ochiul stang nu am nicio problema, nu simt lentila deloc, dar cu cel stang cand clipesc ma deranjeaza, simt ca am ceva pe ochi. La fel s-a intamplat in primele trei zile de purtare, probabil ochiul drept s-a adaptat mai greu cu lentila decat cel stang. Apoi nu m-a mai deranjat niciun ochi toata saptamana, pana ieri, cand a inceput iar cel drept. Din ce cauza poate fi? Am eu ochiul drept mai sensibil (am si dioptria mai mare la el) sau o fi fost lentila rupta/zgariata? Am verificat-o si era in ordine, si pusa corect, oricum le-am aruncat ca au fost de proba pentru o saptamana si maine trebuie sa imi iau alt set pentru o luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Sorrynel a răspuns:

Probabil e ochiul mai sensibil, asa cum ai spus. Si mie mi s-a intamplat la fel la ochiul stang in prima zi, apoi n-am mai simtit nimic. De ce ai aruncat lentilele? Asa ti-a zis oftalmologul, ca sunt de o saptamana? N-am mai auzit pana acum... Stiam de cele zilnice si lunare. Cele de proba sunt tot de o luna, cel putin eu de-alea am primit.

| Marianneftw explică (pentru Sorrynel):

Da, mi-a spus ca sunt de proba pentru o saptamana, dupa sa vin la ei si sa imi iau lunare. Dar a trecut deja o saptamana, e normal ca sa ma deranjeze ochiul inca?

| Sorrynel a răspuns (pentru Marianneftw):

Daca a trecut acea perioada, cred ca da. Au acea limita de timp deoarece se depun proteine si pot sa devina chiar abrazive.

| K0sti a răspuns:

Decat sa pui intrebari prostesti pe TPU, mai bine citeste! Vezi ca s-a descoperit Google, la tine nu a ajuns?
http://vedereperfecta.com/......e-contact/

| Sorrynel a răspuns (pentru K0sti):

Decat sa lasi raspunsuri prostesti pe TPU, mai bine nu lasa! De aceea s-a inventat acest site, ca sa-i intrebi pe altii, altminteri faceau redirectionare catre maestrul Google.

| K0sti a răspuns (pentru Sorrynel):

S-a inventat nu pentru putori, ci pentru cazurile cand nu gasesti raspuns pe Google!

| Sorrynel a răspuns (pentru K0sti):

"Site-ul TPU (Toți Pentru Unu) este o rețea de socializare, o platformă online de întrebări și răspunsuri, lansată în noiembrie 2008. În prezent deține un loc de frunte în rândul unor astfel de pagini web.

Utilizatorii își oferă reciproc soluții la problemele cu care se confruntă, împărtășind între ei cunoștințele și experiența proprie."

| K0sti a răspuns (pentru Sorrynel):

Doar cand e cazul! Repet, nu e facut pentru a incuraja lenea si diletantismul!

| Sorrynel a răspuns (pentru K0sti):

"Doar cand e cazul". Probabil ea a considerat ca e cazul. Nu-i poti spune unei persoane ca "nu e cazul" atunci cand vrei tu. Nu a gasit raspunsul potrivit pe Google si a venit aici. Poti sa pui cate intrebari vrei si despre ce vrei, oricand vrei. Daca era ca tine, probabil stabileau o limita de intrebari.

| K0sti a răspuns (pentru Sorrynel):

Din lene si asta se penalizeaza!

| Marianneftw explică (pentru K0sti):

In caz ca nu stiai, am cautat raspunsul pe Google si nu l-am gasit, de aia am apelat la TPU. Si pot sa pun ce intrebari vreau.

| K0sti a răspuns (pentru Marianneftw):

Ti-am dat un link, l-ai citit? Asta asa, la prima cautare!

| Marianneftw explică (pentru K0sti):

Da, chiar am citit si nu vad ce legatura are cu intrebarea mea. Eu am vrut raspunsul de la niste persoane care poarta lentile si au trecut prin asta

| Kisses a răspuns:

Când te mai jenează, înseamnă ca nu se așează bine pe ochi, da-o jos și pune-o de câte ori e nevoie pana nu o mai simți, port lentile de 1 an jumate și asa procedez, dacă nu du-te și întreabă la un medic oftalmolog cu specializare în asta

| Kisses a răspuns:

Îți recomand lentilele zaiss, sunt mult mai moi și costa în jur de 150 -200 Ron pe 3 luni (3 perechi - 1 luna perechea)