| c0ntsimplu a întrebat:

Eu port lentile de contact de 6 luni cu dioptrii -2, simple.

As dori sa fac o schimbare in ceea ce priveste culoarea ochilor, dar nu stiu daca e de bine. Vreau sa imi iau lentile cu dioptrii -2, desigur, dar sa aiba culoarea verde, ochi mei fiind un caprui spre verde.Pare ciudat, dar pe parcursul zilei sunt caprui, iar dimineata / seara se dau spre verde laughing. Vreau sa port doar de 2/3 ori pe saptamana lentilele de culoare verde, la ocazii mai speciale sau cand ies in oras etc, in rest le folosesc pe alea simple.

Dati-mi va rog raspunsuri argumentate si concrete, in special cei care aveti experienta cu stilul acesta de viata!

6 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Trebuie să te duci la medicul oftalmolog să îl întrebi.
Depinde de viciu de refracție ati tu.
În funcție de ce îți scrie medicul oftalmolog pe acea srisoare medicală și pe rețetă te duci la optica medicală.
Da e ok să îți schimbi culoarea ochilor prin lentile de contact. Nu afectează asta vederea bună. Oricum îți recomand lentile de contact de calitate. Există și cu 50% lichid dar și normale. Vezi pe net că sunt o grămadă.

| untu a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu recomand sa cumparati lentile de pe internet! Ai auzit ce s-a spus la stirile tv? Ce a patit baiatul pe nume George care a comandat lentile de e internet? A riscat sanatatea prin operatie si risca sa piarda vederea din cauza lentilelor!

| Anonimuserr a răspuns (pentru untu):

Oricum lentilele de contact pot răni corneea în timp. Asta se știe deja. Eu m-am referit dacă sunt cumpărate de la magazinele online și nu pe olx okazii și alte prostii.Cum există în lumea asta lentile de proastă calitate și lentile de foarte bună calitate mă gândesc ca diferența de calitate este dată de bani și de firma respectivă care le produce.

| untu a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nimeni nu trebuie comandate lentilele de la magazinele online pentru ca nu avem incredere, ci sa mergi la un magazin sau cabinet oftalmologic sau de optica medicala si sa cumpere de acolo si sa testeze ochii!

| Anonimuserr a răspuns (pentru untu):

Cred că ai dreptate. Îți dau dreptte.

| c0ntsimplu explică:

Eu intreb una, voi imi raspundeti alta.Sincer sa fiu stiu toate riscurile si stiu sa evit problemele.
In primul rand eu cumpar doar de la Oftalmolog si fac verificarile alea 1 data la 3 luni, deci nu imi spune-ti povesti de adormit copii ca nu am 10 ani.
In al doilea rand am cerut parerea cuiva care stie cum e sa traiesti astfel, cu lentile simple (fara culoare), dar care sa foloseasca si lentile cu culoare ( verde ceea ce vreau eu ) la ocazii mai speciale de 2/3 ori pe saptamana cateva ore.