| dianagal a întrebat:

Problema mea e urmatoarea: La finalul lunii decembrie am intretinut relatii sexuale neprotejate cu prietenul meu. Menstrutia trebuia sa vina pe 3-6 ian, dar nu a venit nici pana azi. Mentionez ca am mai avut parte de astfel de intarzieri de multe ori, doar anul trecut de 3 ori, dar acum sunt ingrijorata pentru ca atunci nu intretinusem relatii sexuale. In plus, simt o durere constanta in zona ovarelor. Oare sunt racita sau sunt insarcinata? Daca sunt insarcinata prin ce metoda se poate intrerupe o sarcina de 4 saptamani altfel decat chiuretaj? Sau aceasta ar ramane unica solutie? Multumesc mult pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil ca intarzierea sa fie in cadrul unor dereglari serioase. Nu o simpla raceala e ingrijoratoare, mai ales ca e greu de crezut ca poate fi cauza unei intarzieri atat de mari, ci mai degraba o alta suferinta, poate chisturi ovariene sau altceva, in tot cazul serios.
Nici o sarcina nu poate fi exclusa, mai ales ca ai menstruatii neregulate, asadar nu poti sti daca erai sau nu intr-o perioada fertila. Fa un test de sarcina din urina de dimineata si apoi du-te cat mai repede la ginecolog, indiferent de rezultat. In 4 saptamani de sarcina, copilasul e format aproape complet, asa incat nu exista alta metoda de a-l omori decat cea clasica: intreruperea de sarcina efectuata de ginecolog. Insa gandeste-te serios la posibilitatea de a pastra eventuala sarcina si a nu-ti omori copilasul.

4 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Fă un test de sarcină şi după aia mergi la ginecolog şi vezi ce se poate face.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai incearca cu injectii dar fff repede [mergi la farmacie si vezi ce ti pot da d nele sau CHIuretaj cu aspiratoru e mai usor si mai igienic. dar fa ti un test urgent

| robyroby a răspuns:

Fa un test de sarcina si vezi. Se gaseste in farmacii, costa aproximativ 10 lei.

| dianagal explică:

Pana la urma nu sunt insarcinata, am facut acel test si am mers si la medic. Este vorba de un virus care m-a afectat.