| Andreea930 a întrebat:

Bună seara, se poate lua infectia candida daca faci protejat sau doar fara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Candida se poate lua pe mai multe cai, nu numai sexual.
Pana si daca te asezi pe wc in urma unei persoane infectate, o poti lua.
Din acest motiv, infectia de candida se trateaza atat vaginal, cat si oral (cu tablete).
S-au intalnit si persoane infectate care nici nu a avut inca contact sexual.

| Lioana a răspuns:

Nu de candida trebuie sa te temi cand faci sex neprotejat. Exista alte boli care sunt grave poate chiar fatale, care se pot lua pe aceasta cale.

| ania a răspuns:

Prezervativul te apara 80% de BTS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fără prezervativ se transmit toate bolile și infecțiile.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Dacă sunt alergică la prezervativ nu se pot produce infectiile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Chiar si femeile care nu sunt active sexual pot dezvolta candidoza vaginala. Insa, exista un risc crescut de a dobandi o infectie fungica la inceputul vietii sexuale regulate. Exista de asemenea unele dovezi ca infectiile pot fi asociate cu contactul sexual oral-genital.
Antibioticele pot favoriza inckusiv nivelurile de estrogen, lenjeria strâmtă.
Trebuie sa eviți gelurile parfumate, Băile fierbinți, slipul umed.

Folosește produse fără parfum gen săpunul cu ph neutru când te speli în zona intima găsești și de la Johnson baby.
Și diabetul poate declanșa candida.
Trebuie sa cauți prezervatul potrivit, tot cauți pana îl găsești.

| Madutzu223 a răspuns:

Fără se poate lua laughing