| DDN a întrebat:

Sper sa ma ajutati. De cateva zile am un fel de intepatura ca de tantar pe brat si ma mananca la atingere. Sunt sigura ca nu m-a intepat vreun tantar pe vremea asta pentru ca nu am vazut vreunul. Stiti ce ar putea fi? ps: e o umflatura rosiatica cu o cojita in mijloc. Sau stiti vreo crema cu care m as putea da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa intrii din panica din cauza unei simple bubite, care poate apare din nimicuri.
Daca a facut coaja, inseamna ca este deja in plin proces de vindecare si nu vad de ce ai da cu cream, care i-ar putea inmuia coaja, incetinind procesul de vindecare.
Spala-te cu apa calda si sapun, sterge usor peste si continua-ti viata, ca nu mori dintr-o intepatura de tantar!
Daca erau mai mute bubite asemanatoare, abia atunci trebuia sa te ingrijorezi, putand fii o boala contagioasa, precum: pojar, varsta, pojarel samd.

| AndreiWeisz a răspuns:

Poate o fi fost vreun paianjen sau ceva, nu e nimic grav. Nu te mai scarpina si las-o sa se vindece.

| DDN explică (pentru AndreiWeisz):

Ideea e ca azi dimineata m-am trezit pe deget cu un fel de basica la forma asa dar nu contine lichid, e tare, si e formata din mici umflaturi si cand pun mana se simte fiecare umflatura in parte si ma mananca.

| Golyat18 a răspuns:

Ti as da un pupic!
Unde esti?

| cristi202 a răspuns (pentru Golyat18):

Pasarea malai viseaza... happy

| Golyat18 a răspuns:

Ti as da un pupic sa ti treaca unde esti?

| AlexSandu17 a răspuns:

Nu imi dau seama ce ar putea fi. Mai bine te-ai duce la un dermatolog, el iti va recomanda o crema cu care sa te dai pe intepatura.