| RobertCarpen a întrebat:

Salut!
De 2 zile am o umflatura la tâmpla, am fost la control mi s-a spus ca s-ar putea sa fie de la o înțepătura de păianjen, țânțar, etc dar n-am nici un semn specific și sunt cam îngrijorat, cei drept s-a mai lăsat umflatura fata de ieri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca si pentru o intepatura de tantari ai ajuns la control la medic, atunci esti ipohondru, ca din atat lucru nu se duce nimeni la medic, ci atunci cand esti bolnav cu adevarat.
Chiar nu ar trebui sa te ingrorezi din nimicuri, ca trece de la sine in cateva zile.

| sierra1 a răspuns:

"o umflatura la tâmpla...s-a mai lăsat umflatura fata de ieri"

îi mai spuneam unuia: mâine ești ca nou!

| nukeyly a răspuns:

Ai roseata ce se intinde, salivare necontrolata, dureri generale mari, semiparalizie locala sau generala, sau tesut necrozat cu aspect de zombie? NU.
Atunci esti safe, te-a testat o insecta seaca.

''mi s-a spus ca s-ar putea sa fie de la o înțepătura de păianjen''
hai Rambo ca iti trece, de te musca ceva spider de-ti dizolva pielea si nu se mai vindeca[si da exista]
atunci puteai fi ''cam îngrijorat''
https://www.youtube.com/watch?v=b8xyRHOvl7g
THE MOST DANGEROUS SPIDERS In The World

https://www.youtube.com/watch?v=-kISNTPlUOs
Top 10 MOST Venomous Spiders in the WORLD!

https://www.youtube.com/watch?v=FXgm_kXrVIE
A Better Way To Treat An Insect Bite NBC News