| anonim_4396 a întrebat:

spuneti mi si mie un test papanicolau 3 ce inseamna, e grav, e cancer? am 42 ani si in urma cu 4 ani am avut dereglari de ciclu (sistat3 luni apoi hemoragie)si am fost diag cu endometrioza in urma biopsiei am luat orgametril apoi nu mi a mai venit ciclu am mers la dr si alt diag chist ovarian mi a dat logest 8 luni dar ma durea capul si faceam TA, duphaston m am operat au fost chisturi seroase, si iar dereglari am luat iar duphaston a venit de 4 luni nu mi a mai venit (sarcina exclusa)am urmat cu multi medici, anul trecut mi-a zis ca test pnicolau 3 nu mi a dat tratament spunandu mi ca tine de imunitate. ce sa mai fac unde sa ma duc? s au terminat si banii, nervii la pamant si frica. ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e cancer, e o leziune precanceroasa. In mod normal, daca nu ai nici o infectie (in afara de HPV, desigur, pe care o ai cu certitudine), ar trebui sa ti se faca o biopsie de col si apoi conizatie sau amputatie de col, in functie de gravitatea keziunii.

| Zenithf a răspuns:

Frotiu tip 3 inseamna celule anormale prezente, dar cauza neconcludenta (adica celulele respective pot fi asa din cauza unei infectii, pot fi celule tumorale sau celule canceroase, dar nu se stie cu exactitate).
Poate suna ciudat pentru dumneavoastra, insa va intreb, ati incercat pana acum remedii naturiste? Sigur nu costa cat medicamentele alea pe care le-ati luat (si care tin sa spun ca fac mai mult rau decat bine), si nici nu au efecte secundare.
Cititi informatiile de aici: http://www.ultraviolet.ro/......t-naturist
Si sper ca dupa un astfel de tratament sa auzim numai de bine.

| luiza a răspuns:

Testul Papanicolau se face pentru depistarea precoce a cancerului uterin. Nu cred ca e grav, niciun medic nu te-ar fi lasat asa, in coada de peste daca ai fi avut ceva grav. Ciclul poate intarzia din mai multe cauze nu doar din cauza cancerului. Dar ca sfat pot sa iti recomand sa treci pe la un alt medic, daca nu este in orasul tau cauta unul in apropiere dar mergi la altul si numai spre linistire.