| 4242 a întrebat:

Am si eu orugaminte catre medicii TPU! Prietena mea s a operat de chisturi ovariene in urma unor dureri cumplite la sani si dereglarilor de ciclu (a consultat mai multi specialisti)la un test papanicolau a iesit cls 3 displazie usoara si la colposcopie-exocervicita cu elemente displazice. E grav, cancer de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este cancer de col uterin, ci o leziune precanceroasa cu risc mare de evolutie spre cancer de col uterin. E foarte important ce operatie a facut, daca i s-a scos leziunea de pe col sau tot colul. Daca i s-a scos chirurgical tot colul, este vindecata. Daca nu, trebuie sa ramana in supraveghere ginecologica foarte atenta (un consult la fiecare 3-4 luni).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mă pricep deloc, dar sa știi îmi pare foarte rău!