| allleeeee a întrebat:

Stiti daca anticonceptionalele se pot administra impreuna cu antibiotice?
Multumesc pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu le intrerupi, le adminsitrezi, dar pana dupa urmatoarea menstruatie folosesti prezervativ la fiecare contact sexual (fiindca anticonceptionalele nu te mai protejeaza).

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate te intereseaza asta: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Dar din nou, cred ca imi bat gura (tastatura) degeaba. :-?

| Minnie a răspuns:

Depinde de antibiotic.Citeste prospectul cu atentie

| Veme a răspuns:

Da, stiu, nu se pot lua. Pentru a le metaboliza ficatul secreta mai multe enzime decat de obicei, ceea ce duce la metabolizarea mult mai rapida a anticonceptionalului putandu-l face ineficient.

| rosto a răspuns:

Nu este nicio problema, dar ele scad eficienta anticonceptionalelor, de aceea pe toata perioada cat se iau antibioticele dar si dupa aceea pana se inghit 7 pastilute se foloseste protectie suplimentara

| allleeeee explică:

Anticonceptionalele nu sunt pentru protejare, ci pentru reglarea menstruatiei.

| ROCIO a răspuns:

Doar cu acordul medicului in cunostinta de cauza. Mie mi-au dat odata antibiotice stiind ca folosesc anticonceptionale si mi-au zis ca nu e nici o problema.

| Zamfir_2974 a răspuns:

Da se pot lua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pentru ca nu isi mai fac efectul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pot lua