| Anemius34 a întrebat:

Ce analize trebuie făcute pentru a administra anticoncepționalele?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care femeia doreste sa foloseasca metoda de protectie contraceptiva oferita de pastila anticonceptionala (AC), consultatia ginecologica consta in urmatoqrele procedee efectuate de medic :
--palparea profesionala a sanilor cu scopul de a stabili lipsa sau existenta nodulilor mamari,
-- testul prin care se stabileste viteza de coagulare a sangelui,
-- 2-3 analize hormonale pe o proba de sange efectuate pe loc
Doar cunoscand aceste informatii strict mecesare medicul poate sa schiteze profilul hormonal unic si propriu al fiecarei femei si pe baza profilului obtinut medicul in deplina siguranta reuseste sa aleaga tipul si marca de pastila AC care se va plia perfect pe activitatea hormonala a femeii respective. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mergi la ginecolog

| MValentin a răspuns:

Analize hormonale si de sange. In urma acestora doctorul ginecolog iti va da anticoncepționalele potrivite organismului tău