| Abcdefg12390 a întrebat:

Bună seara! Știe cineva cât costă o artroscopie de genunchi la Sanador?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cit costa ce anume? La genunchi ai multe piese,depinde ce trebuie sa faca.
Tu probabil crezi ca Artroscopia este doar o metoda dea vedea ce ai in genunchi, dar nu este deloc asa.
Chestia asta se face doar daca repara,altfel nu.
Sa ali ce este rau la genunchi, faci raze sau RMN, astea spun exact ce ai acolo rau.
Dupa RMN doctorul iti va spune ce trebuie facut.
Functie de ce ai acolo, se face artroscopie care inseamna atit cizualizarea cit si repararea genunchiului, ambele se fac atunci pe loc.
Prima data doctoru face o inchizie prin care baga o camera f mica si vizualizeaza cele doua camere din genunchi, verifica toate piesele, apoi scoate camera si pregateste materialele necesare pentru a repara, înlocui ce este rau.
Dar reparatia va fi vazuta tot cu acea camera.Pt reparatie se mai face inca o incizie mica prin care baga instrumente.

Functie de ce problema ai tu la genunchi,poate sa mai faca inca o incizie mai mare, dar depinde cum am spus de problema ta.
Pretu este functie de problema, poate fi menisc rupt, poate fi ligament rupt, chestii genul asta.

Asa de pret poti intreba doar dupa ce faci RMN si discuti cu doctorul care te va repara.

Acum cand iti scriu aici, stau in pat cu o punga de gheata pe genunchi, pentru ca numa ce am facut si eu operatie de asta la genunchi, am avut ligamentu anterior cruciat rupt de tot, mia dacut ACL Arthroscopy.

Asa ca stiu f bine cu ce se maninca astea.Nu iti poate spune pret asa pe nevazute fara RMN.
Tu ce problema ai? Eu am avut Ligamentu anterior cruciat rupt de tot, o trebuit sa puna altul.

De asemenea si recuperarea difera, fctie de problema ce o ai.
Daca ai ceva ligament rupt, pregateste-te bine psihic? operatia in sine e nimic, pe linga ce urmeaza.
Daca ai doar ceva menisc rupt, dupa operatie poti deja sa mergi.

| Abcdefg12390 explică (pentru relian):

Nu stiu nici eu exact pe RMN scria si de menisc si de ligament dar nu stiu daca e rupt, fisurat doctorul mi-a zis ca e nevoie de artroscopie si ca a doua zi pot merge pe picioarele mele, si ca procedura e sa imi indeparteze bucata aia rupta, dar acum o sa merg la alt doctor si rmn ala era facut demult in vara si de asta nu stiu exact. Acum trebuie sa fac alt rmn si o sa merg la Bucuresti ca doctorul la care am fost eu era din orasul meu dar el nu poate opera.

| relian a răspuns (pentru Abcdefg12390):

Daca o spus ca dupa, deja poti merge, apoi si de bucata rupta, este menisc, la ligament nu ai cum sa mergi dupa operatie, trebuie piciorul imobilizat vreo 2 saptamani, apoi faci recuperari.

Artroscopia asta inseamna, operatie mai putin invaziva, adica nu taie in jurul genunchiului sa deschida, ca la operatie clasica.
Artroscopia este o interventie, nu este o verificare, sau un diagnostic.
RMN, razeX astea pun diagnosticul, in baza lor urmeaza doctorul sa spuna ce trebuie facut.
Legat de menisc, c e am citit, daca mergi atunci cand se intampla, poate lipi bucata rupta la loc, deci functie de unde anume s-a rupt, se poate coase, se prinde si nu se elimina nimic.

Dar depinde ce anume s-a rupt, Meniscul are un perete la mamrigne mai fros, ceva vascularaziat si o parte ca podea, partea asta este subtire, asta de regula se rupe, iar daca se rupe la margine, atunci nu se mai poate lipi la loc, dar daca se rupe in apropiere de marignea meniscului, de partea mai groasa, sau daca se rupe bucata din margine, astea pot fi sudate la loc, se pun 3-4 copci si cartilaju ala se lipeste la loc.
Eu am avut ruptura de menisc, s-a rupt aproape de la mijloc, partea groasa, doctorul a eliminat tot, asta s-a intamplat in Ro.
Daca era aici, probabil astia cusau bucata la loc.Dar asta e, conteaza f mult si doctorul, cit de meserias este.

Mergi fa RMN nu sta asa ca nu se face bine, pe masura ce timpul trece se face tot mai rau.
Eu am avut si ligamentul rupt, atunci cand am avut meniscu, dar tanatalul ala de doroctor din Ro n-a vazut, a eliminat bucata de menisc, dar ligamentu asa a ramas rupt total. Curios ca nu m-a deranjat mai deloc, desi genunchiul ramasese nitel mai umflat, pentru ca produece lichid mai mult din cauza acelui ligament rupt,

| Abcdefg12390 explică (pentru relian):

Eu merg foarte bine nu am treaba, dar am facut recuperare la kinetoterapie fara operatie, cum imi dau seama daca am si ligamentul rupt? La inceput am avut si lichid, dar acum nu imi dau seama daca mai am, dar e putin mai umflat decat stangul, doar ca merg foarte bine, merg normal.

| relian a răspuns (pentru Abcdefg12390):

Cum iti dai seama? Nu stiu daca tu singur iti poti da seama, dar un doctor bun poate sa stie.
Exista un test, Lachman se numeste, cauta si tu pe Youtube si vezi ce se face, cum se face.Ori iti las un link daca il potio accesa.

Testu asta e ceva f simplu, dar banui ca trebuie sa ai ceva experienta sa iti dai seama fara RMN.
Dar in ziua de azi, chiar si cei cu experienta, merg tpot pe RMN pentru ca acolo vezi clar, sigur ce problema este.

Uite cum este cu genunchiul asta.Tu daca ai meniscul rupt, ala este un cartilaj, nu te doare pentru ca nu are nervi, cartilajele nu au nervi, dar totusi te poate durea, insa nu meniscu, ci bucata aia care s-a rupt, aia poate freca de cartilajul de pe oase, de pe femur si tibie, te poate durea de faci pe tine.

Uneori daca se rupe o bucatica, aia se poate misca si ajunge intre oase si cand indoi, prinde acea bucatica si te doare, simti ca ceva se blocheaza.
Mai departe ce se intampla? De mers, poti merge normal si cu ligamentul rupt, si cu meniscul rupt.Eu am mers normal, am jucat si fotbal, am ridicat greutati f mari cu ligamentul rupt, fara sa stiu, fara sa imi dau seama.

In ambele cazuri, daca ai menisc rupt, bucata aia rupta, cum am zis freaca acolo inauntru, iar organismul simte asta, asa ca el crede ca este nevoie de mai mult lichid pentru a lubfrefia acolo, de aia genunchiul apare mai umflat, ca are mai mult lichid.

Eu am avut menioscu rupt, s-a umflat genunchiu, era mai mare nitel decat cel normal.
Daca cumva bucata aia rupta se freca mai tare, ori poate freca bucatile de menisc intre ele, atunci se umfla si mai rau, pentru ca si frecarea este mai mare, caz in care organismul trimte acolo fluid.

Dupa ce eu am rezolvat meniscu, prostia mea a fost ca eu am stat asa, adica genunchiu dupa operatie si pana in ziua de azi, era mai umflat decat alantu sanatos.
Indifertent de operatie, genunchiul trebuie sa revina la mamruimea normala, dar pe mine cum nu m-a deranjat, nu ma incomodat, am stat ca prostu asa, crezind ca e normal dupa operatie sa fie asa.

Dar au trecut zeci de ani, da da zeci de ani si genunchiu tot la fel o ramas.
Plus la mine dupa operatie de menisc, cand mergea, se auzea clink clink, asa am auzit vreo 5 ani.
Ce era acel clink? Era ligamentu rupt care se misca acolo.
De ce era la mine dupa operatie de menisc genunchiul tot umflat? Pt ca acel ligament se freca pe acolo si cum am spus organismul produce mai mult fluid, crezind ca nu-i de ajuns.

Eram f tinar si tanatlau :)) dar mai timpit a fost doctoru ca mo operat ca n-a vazut, ori poate ca taiat el din greseala ligamentu ala, habar nu am.

Cind merg la control peste o luna, o sa intre pe doctoru asta cum aparu ligamentu cand lo vazut la camera.Stii ca atunci cand tai ceva comparativ cand rupi e diferenta.
Dar banui la mine dupa zece 15 ani sor tocit capetele alea si nu stiu daca stie asta cam cum o fost.

Asa ca la tine nu am cum sa imi dau seama daca e si ligament rupt, pentru ca ambele, menisc cit si ligament duc la un genunchi umflat.

Tu aia trebuie sa faci RMN, este simplu, dureaza juma de ora, apoi in max 2 zile ai rezultatul, stii clar ce problema ai.

Ai spus ca ai facut RMN fa o poza la raport si baga aici, pot eu sa citesc raportu si sa iti zic exact ce s-a vazut la RMN.

Daca doctorul a spus ca e nevoie de interventie, atunci clara e ceva rupt.
Nu te mai lasa dus de cei cu fizioterapia sau alte vrajeli, iti irosesti timpul si banii aiurea. Ceva care este rupt nu se mai face bine prin terapoie, medicatie sau alte povesti.

Lichid ai mai mult sau mai putin fctie de c it de tare se freaca bucatile alea rupte de ce freaca ele acolo.
Cind stai linistit e mai putin umflat.Nu te mai du la kineoterapie, sau fizio ce-o fi aia, cei rupt trebuie reparat, nici sf ilie nu te face bine :))
Sa iti mai zic ceva, ia-o cum vrei, l dar este un sfat bun.Eu nu am stiut, n-a avut cine ma invata, ori cine sa imi zica.
Nu sta asa mult timp.De ce? Pt ca un ligament rupt la genunchi, face ca genunchioul sa nu mai fie stabil, va sta intr-o alta pozitie, tu no sa poti vedea, dar el va sta sau va rula mai mult intr-o parte, ce va duce la o uzura mai mare a cartilajului de pe oase.

La menisc la fel, acele bucatele daca se rup, pot deteriora cartilajul de pe oase,
ATENTIE cartilaju de pe oase nu se mai face la loc, nu se mai poate repara nicicum.
Eu pentru ca am mers 10-15 ani cu ligamentu rupt am uzura la cartilajul de pe tibie, ala unde sta femuru pe el, platoul tibian se numeste, deci am uzura gradu 3 si la femur am uzura gradu 2.

Or zizs ca nu se vede nicaeri osu, pentru ca au rulat uniform, dar pentru ca ligamentu era rupt apasa mai mult spre partea aia si asa sa uzat cartilajul mai tare.

Cartilajele de pe oase nu se mai refac nici ele singure si nici un doctor de pe lumea asta nu poate.
La cartilaje ce se fade acum, este inlocuirea lor cu titan, dar se face asta la batrini, nu vor sa faca la tineri, nu stiu de ce.

Deci cauta sa rezolvi, pentru ca daca rupi bucati din cartilaju de pe os, dupa o sa fie naspa de tot.
Orice temp scazuta si dealde 10 grade afara, si sa ai cartilaju de pe os luat, te doare de te pisi pe tine.
Daca ai nauzit de Artrita, ei asta inseamna artrita, s-a rupt cartilajul de pe oase, doare de nu stii de tine.

In Ro un rmn costa putin, bine raportat la salriu acolo e ceva, dar nu-i chiar asa de scump.
Daca tu ai asigurare sau esti minor nu stiou de te costa ceva, dar cu asigurare trebuie sa mergi la medicu de familie sa iti dea ala trimitere.

Eu am venit mai devreme de la control, mi-a scos doctorul o ditai seringa de lichid, se adunase acolo lichid de la operatie si ma tinea rau.
Dar la mine a fost mai grav ca la tine, a trebuie sa refaca ligamentul adica sal elimine pe ala rupt de tot, sa ia fisiio din tendon din alta parte, sa dea gauri in oase, o gaura in femur, alta in tibie, a bagat ata, a legat bucatile de tendod recoltate tot de la mine, a pus un surub de plastic si a fixat ala acolo in os.
Oasele cresc toata viata, asa ca ele acu au prins tendonu ala in ele si il va hrani si dupa max 9 luni voi avea un ligament nou exact ca cel original care s-a rupt.

Poti vedea toate astea ce zic eu pe aicio, si pe Youtube, vezi animatii, unia au facut video pe viu, dar nu stiu de te poti uita la alea :)) el ma uitai cateva se cunda dupa fug, imi vine rau :))

Dar la animatie te poti uita.Cauta pe Youtube animatie artroscopie menisc si o sa vezi ce se face, cum se face.

Lichid de ala sigur ai, ppt ca acea imflamarea de acolo este, nu se umfla genunchiu din nimic.
Orice miscare a genunchiului dupa la o usoara frecare a bucatii rupte care genereaza lichid.

Iti las un link cu testul ala Lachman sa vezi ce se face. Dar testul asta este doar pentru ACL adica ligamentul cruciat frontal. Mai si acolo inca alte 3 ligamente la genunchi.
Ai 2 ligamente cruciate sinca 2 lateral de genunchi.
Linku ce til las este pentru cel cruciat anterior sau ACL prescurtat.

https://www.youtube.com/watch?v=ZvneZlW7O5s

| relian a răspuns:

Ce mai poti face sa afli un pret? Intri la sanador pe webiste, sau suni, si le ceri pret min si max, trebuie sa aiba preturi minim si maxime, desi pe tine nu stiu de ce te intereseaza pretu, tu oricum trebuie sa rezolvi problema.
Sandor este o firma privata, este mult mai scump la ei decat in alta parte.
Doctorii lor lucreaza si la spitale de stat, ii poti gasi si in alte clinici, ori la cabinete deale lor private.
Insa operatia se face intr-un spital sau clinica doatate cu aparatura, nu are oricine aparatura aia, de aia e scumpa interventia.

Cei mai multi bani se duc la spital si putini la doctorul care executa interventia.
Eu la fel am sunat si am intrebat acolo in Ro pentru impant dentar si nu voiau sa zica pret, am insitat si intr-un final mior dat ceva preturi min/max
Dar la tine, banui ca nor sa-ti dea nici un pret, pentru ca nu stie nimeni ce problema ai tu la genunchi.

RMN ala ce spui tu ca ai din vara, este inca bun, n-are nici macar 1 an, nu te mai du sa faci altul, mergi cu RMN ala cel ai la specialist, adica la asta ce face artroscopie si o sa zica el ce sa faci mai departe.
Eu ma gindeam ca ai RMN ala de 5 ani sau mai mult. Daca e din vara, daca ai si raportu, pentru ca ala conteaza discu ala nici nu-i nevoie de el, sa ai raportu, acolo spune cea vazut radiologu.

Nu te du cu discu la specialist de asta care opereaza, ala nu stie cei acolo, trebuie sa ai raportu de la radiolog.
Cum am spus, fa poza daca ai raportu si arata aici, imediat si iti zic ce ai.
Dar oricum tot la doator ajungi, asa ca eu zic cauta doctoprii de la sanador, vezi pe unde mai activeaza, pe la ce spitale, ia legatura cu unu din ei si mergi la el nu la sandor, mergi la spitalul unde este el sau la cabinet daca are el un cabinet privat.

Eu iti zic ca stiu, am fost cu mama la clinica aia sanador si doctorul asa i-a zis, sa mearga la spitalul unde mai lucra el, pentru ca la sandor este f scump.

| Abcdefg12390 explică (pentru relian):

REZULTAT:

SECVENTE UTILIZATE: SAG TI, SAG STIR, COR T1, COR STIR, AX PD FS

Examenul RM al genunchiului drept realizat nativ cu secventele mentionate, releva:

- fluid in cantitate minima la nivelul bursei suprapatelare si infrapatelare profunde; fluid in cantitate moderata femuro-tibial;

- zone punctiforme in hipersemnal STIR la nivelul meniscului intern, ambele coarne - leziuni grad I; disjunctie milimetrica menisco-capsulara corn anterior menisc intern;

- ligament incrucisat anterior ingrosat, edematiat, cu semnal heterogen;

- edem osos difuz condil femural extern si tibial posterior;

- minima infiltrare difuza de tip edematos la nivelul grasimii Hoffa;

- menisc extern, ligament incrucisat posterior, ligamente colaterale - fara modificari de semnal patologice semnificative.

Medic primar radiologie-imagistica medicala BURLACU MIHAELA

OR. BURLACU MIHAELA ADIOLOGI MAGISTICA MECALA COD/986562

Nu stiu sa pun poza sau nu cred ca merge, asta scrie pe rmn

| Abcdefg12390 explică (pentru Abcdefg12390):

Exista riscul să se mai fii schimbat ceva, să fie mai agravat decât atunci?

| relian a răspuns (pentru Abcdefg12390):

Ok,se pare ca tu ai probleme degenetative,sau cum sa le numesc, un fel de piese slabe la genunchi.
De la ce ai chestiile astea? De la sport, ai avut accident sau aparu asa pur si simplu?
Din ce stiu asa ce am citit, ai meniscu rupt la capete, in ambele capete, dar bucatica mica, acolo unde spune gradul 1.
Ei teor trimis la terapie crezind ca se poate prinde la loc, dar no sa se intimple asta.
Ai citi scrie la ambele coarne.
Meniscu asta medial sau i tern este cel din interiorul genunchiului, adica dintre picioare sa intelegi.

Ai un menisc in lateraul genunchiului spre exterior si altul spre intre picioare. Cred ca intelegi ce vreau sa zic.
Ambele meniscuri se afla in lateral unu spre afara ala tu spre parte dintre picioare.

In sf la tine este cel din interior in partea dintre picioare, ala de regula se rupe la majoritatea oamenilor.

Meniscu asta intern este mai putin mobil, de aia se rupe mai usor.Este prins cu 3 ligamente, comparativ cu cel exterior care este prins cu doar 2 ligamente.

Meniscu asta intern apare ca o semiluna iar capetele se numesc coarne, alea la tine sau rupt.

Alta chestie, ai partea din fata, aia unde zice cornul anterior, s-a desprins de pe tibie nitel.
Meniscu asta este prins la mijloc unde este cel mai gros de ligamentul lateral medial si mai este prins la capete, adica la coarne cum le numesc ei.

La tine cornu din fata este prins de ligamentu cruciat anterior prins pe tibie, adica osu de jos.
Acolo s-a desprins nitel meniscu la partea asta unde RMN zice disjunctie capsulara.
Nus 100% sigur dar asta inseamna,asa cred.

Din cauza asta, zic eu, sa ingosat nitel si ligamentu cruciat anterior.

Tu ai ACL adica ligamentu anterior cruciat putin ingrosat, deci nu-i rupt, nu ai acolo probleme.
Ligamentu daca e nitel ingrosat, n-are a face.Deci cu ligamentele stai bine.

Problema ta este meniscu intern, aia e tot, dar ai doua probleme la el.
1- ai capetele rupte nitel
2- capatu sau cornu din fata desprins putin.

Ambele se rezolva usor prin artroscopie,asa cum ti-a zis doctorul respectiv.

Zice acolo ca ai ceva fluid la rotula si in cametele tibiofemurale,dar putin,adica putin mai mult decat ar fi normal.Din cauza asta vezi tu ca genunchiu e nitel mai umflat.

Lichidu asta este putin mai mult din cauza meniscului rupt si la capatu ala desprins,capsular cum zic ei.
Lichidu va reveni la normal dupa operatie.
In rest alea cu condil femural si tibial e nimic,e ceva cum sa zic sa intelegi, e ca o bobita f mica pe cartilajului de la oase femur si tibie. Asa comparativ cum au uni oameni pe piele un neg sau alunita cum zic uni oameni.

Condil asta nu te afecteaza nu te detanjeaza,iar daca faci opetatie sa rezolvi meniscu,iti pote razui,teimui si codilu ala,daca tot intra acolo.

Si eu am avut un codil de asta la femur,la cartilajul de pe femur, mi lo trimuit, adica la taiat si o facut acolo neted cartilajul.
Asta o fost in plus la intervrntie, plus ca am avut si la menisc ceva franjurari, la trimuit si pe ala.
Daca doctorul care face interventia este bun si om de treaba, iti trimueste si condilu ala.
Pt ca oricum el are sau baga acolo ustensilele.Doar no fi meserias de ala sa repare doar meniscu.

Dar trebuie sa intrebi, daca mergi la doctor, intreaba sa iti explice asa simplu, babeste cei chestia asta Disjunctie menisco capsulara.
Eu asa cred ca este, desprinderea cornului de ligamentu cel tine prins acolo, dar nu-s sigur 100%.

Nuti fie rusine sa intrebi,doar il platesti, trebuie sa iti explice pe intelesul tau.

Cam asta zice RMN asta al tau.

Daca mergi sa rezolvi, sa iti zica ce face mai exact, iar daca nu zice nimic de Condil ii zici tu, dar condilii nu-i trimuesti?
Apoi cornu ala trebuie cusut, asta daca e cum cred eu desprins.Acolo trebuie prins la loc,asa se face se coase de ligament,ori ce metode mai sunt.
Bucatelele rupte,alea banui ca le va elimina.

Dupa ce zic eu, vezi si tu ca interventia necesita ceva curatenie si reparatie.

Cit costa o sa iti zica dupa ce discuti cu doctorul, asa cum am scrie eu aici.

Tu asculti ce spune el, iar daca nu zice nimic de Condili si cornu capsulat sau desprins intrebi tu, cu astea ce se face?
Nul lasi doar sa elimine bucatelele rupte si gata.

Mai mult de o ora n-are ce face, maxim atit ar dura ce trebuie sa iti faca.

| Abcdefg12390 explică (pentru relian):

Multumesc frumos ca ma ajuti, scuze de deranj si mai am o ultima chestie, am cazut, atunci cand s-a intamplat asta, si inainte jucasem si fotbal si am mers sa ma schimb de adidasi, iar apoi m-am intors brusc si cand sa pun piciorul jos s-a auzit trosc si am cazut, in fine nu asta era chestie, dar am vazut ca ai intrebat, voiam sa intreb daca stii tu ceva un doctor mai bun sau ceva o clinica ca la mine aici in oras nu am cu cine, cand am fost prima oara mi-a zis ca am luxatie de rotula si mi-a dat o orteza sa o port, undeva in Craiova sau nu stiu daca stii tu pe undeva, dar daca zici ca nu e asa grav, cred ca nu conteaza, dar eu as vrea o clinica privata sa o fac nu la un spital public si sper sa fie cum zici tu, sa nu fie grav, adica asta ar insemna ca dupa operatie pot sa merg pe picioarele mele?

| relian a răspuns (pentru Abcdefg12390):

Eu locuiesc in America, daca erai pe aici, nu era priblema de doctor.
In Ro nu stiu doctori nici din zona mea.De Sanador stiu pentru ca am fost cu mama la un doctor de inima care lucra acolo,dar mai lucra si la Spitalul Militar.
La Militar la cunoscut mama pe doctor,apoi a mers odata la el la Sanador.

Sincer nici nu stiu ce sa iti spun despre doctorii din Ro,dar sigur sunt si care se pricep.
Mergi la Sanador daca vrei clinica privata.
Dar cum am spus,intra la Sanador online si vezi daca afiseaza ce doctori au.
Cauti la categoria ortopedie un doctor de la ei,vezi cum il cheama,apoi cauti cu google doctorul respectiv,vezi pe unde mai lucreaza,apoi dai cumva de el la cabinete sau spitale pe unde mai lucreaza.

Sa iti zic ceva.Un doctor care lucreaza la Sanador face aceiasi lucrare si daca mai lucreaza si la un spital de asta de stat.
Eu zic de ai gasi asa, l-ai suna, apoi ii zici cai dai si lui ceva bani, asta daca ai face interventia la un spital de asta de stat.
Nu e bine, in sensul ca dai spaga cum ar veni, dar asta e.
Asta ar fi o optiune.Alta sa mergi la Sanador sau alta clinica privata.
Citesti si tu comentarii daca sunt despre ei,despre doctoru care face interventia si alegi unu care crezi tu car fi ok.
Operatia de menisc nu este o opetatie complicata,este ceva comun, nu are ce sa iti faca gresit,doar scoste bucatelele alea mici,mai trimurste pe acolo daca e cazu, verifica toate daca is in regula si aia ar fi.
Tine de tine sa il intrebi inainte cand mergi la control cei cu Condile alea si cu chestia ailanta cornu anterior capsulare sau ce spune RMN.
Nu ai de ce sa iti faci griji, cei care fac operatii au experienta, fac asta des.

Legat de dupa operatie, daca e doar meniscu atunci, dupa 2-3 zile deja mergi normal.

Meniscu nu are nervi sa doara,nu e ceva sa spui ca trebuie sa protejezi, pentru ca doar elimina bucatelele rupte.

Daca chestia aia cu capsularea este ce cred eu, nici acolo nu is probleme, poate doar sa stai asa o luna sa zic fara sa joci fotbal sau chestii mai in forta sa se prinda cornu ala la loc.
Dar vei merge normal dupa interventie.
Am un vecin in RO s-a operat la ambii genunchi de menisc, o zis ca e tot in regula.
Tu nu ai citi si la fotbalisti, dupa opetatie aia joaca fotbal deja, stau o saptamana si dupa joaca fara pribleme.

Am intrebat ce s-a intamplat pentru ca meniscu se poate rupe din doua motive.
1-degenetativ,adica este slab ca material, poti mosteni un menisc slab si se poate rupe si cand mergi normal
2- accidente cum ar fi sa cazi,sa joci ceva jocuri unde pui presiune mare pe genunchi,rotesti brusc etc.

La tine s-a rupt pentru ca l-ai accidentat, se intampla, asta e.
Eu la fel am rupt jucand fotbal, dar s-a rupt si ligamentu, am avut meniscu iar acu ligamentu care s-a rupt tot atunci si doctoru nu l-a vazut cai rupt.
O sa ma uit la Sanador online, sa vad ce au si iti las medaj.

| Abcdefg12390 explică (pentru relian):

Iti multumesc frumos si inca o data scuze de deranj, cam atat am avut de intrebat si multumesc ca m-ai lamurit, astept mesaj daca gasesti tu un doctor mai bun, la Sanador am vrut si eu sa merg, dar dupa ma razgandisem, dar cred ca acolo e cel mai bine.

| relian a răspuns (pentru Abcdefg12390):

Https://www.sanador.ro/ortopedie-traumatologie

Uite intri la Sanador, link-ul asta te duce direct la ortopedie tocmai jos de tot ai toti doctorii.
Tu te uiti la cei care spun ca fac artroscopie, sub poza lor scrie la cei care fac.
Deschizi profilu, unia au descriere, experienta, pe unde au fost.Am vazut citiva or fost pe afara prin alte tari,specializati in artroscopie.
Intri la cei la care spune ca fac artriscopie si vezi ce pregatire au.
Asa scrie sun poza Competenta in chirurgie artroscopica,la astia te uiti,vezi ce operatii fac, pe unde au lucrat.

Eu ma uitai la citiva,la Liviu Ojoga, Razvan Ionut, Ciprian Costel Pascu, Paul Nastase
Mai sunt si altii,tu te uiti la astia care fac chirurgie artroscopica,deschizi profilu la fiecare deasupra pozei is categorii ca experienta,descriere etc.
Nu la toti,dar la astia ce ti-am scris eu scrie,au fost si pe afara,la unia scrie si cate operatii au facut.

Scoti pe hirtue pe toti astia care fac operatii genu asta si vezi si tu pe care alegi sa mergi.
Oricum trebuie intii sa mergi sa te vada sa stiu si eu ce raza,rmn o fi nevoie,daca zic ei car fi nevoie,dupa discuti de ce trebuie facut.

Am vazut la unu din ei chiar zicea ca face si suturi meniscale,deci coase meniscu daca e cazu.

Dupa ce scoti doctorii pe foie de hirtie,scrii la fiecare ce experienta are,chestii de asta,dupa care ti se pare tie car fi pentru tine,cauti dupa numele lui si pe google,vezi ce info mai gasesti.
Poti de asemenea suna la clinica la Sanador si sa le spui ce doctori iti recomanda la problema ta.Le spui ca ai menisc rupt,ca ai RMN facut si intrebi ce doctori iti recomanda ei, ca tu sa te uiti si sa alegi la care sa mergi, asa le spui.
Pt ca nu toti ortopezi opeteaza artroscopie, nu toti fac genunchie etc.

Din lista aia lunga de doctori de la ei ortopezi nu toti opereaza, alti se ocupa cu alte povesti.

Bafta si nu te speria, operatia de menisc nu-i ceva complicat.

| relian a răspuns:

Condil la tine zice ca ai femural extern, ar putea fi osos alantu tibial nu stiu dar cam la fel.
In raspunsu anterior, am zis car fi condili de pe cartilaj dar nu-s.
Daca era pe cartilaj ar fi zis la RMN.
Dar astia oricum nu te deranjeaza.
Poti intreba doctoru ces cu condilii astia si daca ii poate rezolva.

Oricum ce zic eu pe aici is chestii asa sa ai tu idee, sa poti sa mai intrebi doctorul. Nu te faci bine discutind pe net.
Treb sa mergi sa rezolvi, cu terapie sigur nu te faci bine.

| cookie4free a răspuns:

La Spitalul Clinic SANADOR, costul pentru o artroscopie de genunchi variază în funcție de procedura specifică și complexitatea cazului. Iată câteva estimări generale:

Artroscopie de genunchi simplă (indepartare corp strain, corp liber intra-articular, eliberarea bridei): Aproximativ 6500 RON.
Artroscopie de genunchi cu meniscectomie parțială: În intervalul de 6500-7500 RON2.
Artroscopie de genunchi cu meniscectomie parțială / Reconstructie de cartilaj prin micro-fracturi: Aproximativ 8000-9000 RON.
Este important să țineți cont că acestea sunt estimări și costurile pot varia în funcție de cazul individual și de alte factori. Pentru o evaluare precisă și pentru a afla costul exact, vă recomand să contactați direct Spitalul Clinic SANADOR pentru o consultație și o discuție detaliată cu un specialist ortoped. Alegeți cu încredere, deoarece SANADOR oferă tehnologie medicală de top și tratament eficient.

Sper să vă fie de ajutor!
Multă sănătate!