| Gabiițțaa a întrebat:

Bună seara! Știu ca pare ciudat,dar ieri seara am ieșit cu prietenul meu, care are un prost obicei sa lase semne pe gât! Însă ieri, m-a muscat destul de tare, de partea dreapta a gâtului, mi-a lăsat doar o mica vânătaie. Dar problema e ca mă doare foarte tare partea dreapta a gatului, mai ales când îl mișc, de atins zona nici nu mai zic. Se vede puțin umflat, dar nu rău. Ce as putea face?! Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai indicata si la indemana metoda o reprezinta acoperirea zonei invinetite si dureroase cu o compresa imbibata cu apa cat mai rece. Alt remediu rapid si eficient nu prea exista. Insa in afara acestei metode mai sunt tot felul de metode empirice mai
mult sau mai putin eficiente, care in general presupun masarea zonei invinetite la anumite intervale de timp ori cu o lingura din metal, sau o moneda foarte bine racite, (tinute in congelator), ori aplicarea unor pungute din material plastic, umplute cu amestec de apa si gheata sparta/pisata. Asa ca ai putea incerca si aceste metode/remedii, dar cu grija, fiindca nu este indicata folosirea obiectelor foarte reci pentru timp mai lung. O racire exagerata a locului respectiv este contraindicata. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu l-as musca de cea mai sensibila parte a corpului. Sa-i arat ce se intampla daca ai un asemenea obicei.

| RRoberto2018 a răspuns:

Imi trec multe raspunsuri prin minte, toate greu de reprodus intr-o exprimare cat de cat decenta. Pune-i botnita, daca musca! laughing

| Theodor998 a răspuns:

Pai...ai gresit categoria!