| xToTheZx a întrebat:

Bună seara TPU! Am și eu o problemă,de ieri a început să mă doară pieptul în partea dreaptă,mai mult mă doare când iau aer (fac sală) dar cred că dacă era din cauza asta atunci mă durea și în partea stânga, nu aveți vreo idee că de ce mă doare sau de la ce e? Mulțumesc anticipat, Fundă + Vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aveam14ani a răspuns:

salut happy
durerea pe care o ai este un junghi sau o incalecare de venebig grin. este o intepatura atunci cand inspiri sau cand expiri nu?smug
durerea se datoreaza miscarilor pe care le faci. daca nu. contractia muschilor [poate ai stat incordat/a].
si durerea. nu prea stiu cum dispare. eu de obicei inspir/expir repede si cu putere. [doare cam rau da' trece ]big grin
sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| olivert1310 a răspuns:

Am patit-o si eu. Daca nu ai fost sau esti racit si nu te-ai tratat, este foarte posibil ca sa ai o intindere musculare intercostala, asta pentru ca zici ca atunci cand tragi aer. Ai umflat toracele prea tare si ai intins muschii. Nu conteaza ca nu este si in partea dreapta, poti sa ai pe parte dreapta muschii mai sensibili. Eu am avut la fel si m-am speriat, dar doctorul mi-a recomandat ca o saptamana sa fac repaus, sa nu mai fac efort fizic si sa evit sa trag aer in piept brusc. Dupa o saptamana imi trecuse. Ca sa te linistesti, poti sa faci o radiografie, dar daca nu tusesti, nu transpiri noaptea si nu obosesti repede nu cred ca este cazul sa te sperii prea tare. Daca durerile au aparut atunci cand erai la sala in timpul ce faceai efort, se poate sa ai intindere musculara. Fa repaus o saptamana si daca nu iti trece, du-te la medic.