| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
De aproximativ 2 săptămâni am observat ca mi-a apărut la gât, în partea stângă ca o bilă, nu e vizibilă decât dacă o ating si ma doare mai ales când e frig afara.
Nu stiu exact dacă o am demult acolo, eu am depistat în momentul în care a început să mă doară.
Are cineva idee ce poate fi?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Este un ganglion care apare in special in urma unor infectii. Daca ai vreun dinte cariat, daca ai fost racit sunt sanse mari sa fie de aici. Daca nu, fa-ti un set de analize de sange uzual si vezi ce iese.

| Miriamj a răspuns (pentru AdelinaC):

Am fost si răcită si in urma cu câteva luni mi-am extras o măsea care avea si puroi

| AdelinaC a răspuns (pentru Miriamj):

Atunci este de natura inflamatorie si se va retrage in cateva zile

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acea bilă este o tumoare ( așa numesc medicii ceva umflat) chiar dacă nu se vede. Ea poate să fie benignă, adică să nu fie nimic rău cu ea. Dacă te doare, înseamnă că acolo este ceva rău, adică ceva care nu este bine pentru organism. Așa că, ce să faci, să mergi la Dl. Doctor ce se numește Aumădoare. Serios. El o să vadă ce e cu ea.

| c0pil1n a răspuns:

Vărul meu are. Se numește Ganglion dacă bine îmi amintesc. Poți să merģi la un doctor și îți spune el mai multe. Nu-i așa grav.

Răspuns utilizator avertizat