| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! Am nevoie de niste sfaturi bune, de cateva zile am inceput o "dieta". Eu nu-i spun asa pentru ca nu urmez nimic anume, stiu doar ce trebuie sa evit si o fac. Nu mai mananc nimic prajit, paine, orez, paste, cartofi, dulciuri etc. De abia ma obisnuiesc, psihic mi-a fost foarte greu in prima zi, un lucru care simt ca-l fac gresit este faptul ca folosesc zaharina... pur si simplu nu pot bea cafeaua/limonada neindulcite. Era vorba ca renunt la lactate in intregime, dar imi pun putin in cafea. Vreau sa stiu daca este asa gresit faptul ca folosesc zaharina? Am inteles ca e nesanatos, dar aici e vorba de slabit ceea ce eu mi-am dorit din totdeauna sa fac dar n-am avut puterea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu poti sa inlocuiesti cu miere? Macar e mai sanatoasa.
Si de ce sa renunti la lactate? Nu prea ingrasa iar iaurtul e o gustare excelenta cand ti-e putin foame si vrei sa slabesti sau chiar de mancat seara.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Sunt alternative de indulcitori naturali, precum sirop de artar, de agave, stevie, in cantitati reduse melasa sau miere. Sunt intr-adevar mai scumpe, insa pentru indulcit un ceai, o cafea este rentabil, te tin destul de mult si nu le cumperi zilnic.

| DaCumSaNu a răspuns:

Nu este neaparat gresit, dar nici nu te ajuta. Iti recomand indulcitor pe baza de stevie. Il gasesti la supermarket, are foarte putine calorii.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Foloseste sirop de agave...are indicele glicemic scazut sau zaharul de cocos. Daca stai in Bucuresti gasesti aceste produse la farmaciatei.Zaharina e horror!