| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara TPU. Am o mica pardon mare problema. De ceva timp ma simt tot mai trista,depresiva chiar si mereu am impresia ca nimeni nu ma suporta. La scoala mi se pare ca toti profesorii au ceva cu mine doar pentru ca sora mea era cea mai buna din clasa si ei vor sa fiu si eu asa. Am si o problema cu invatatul,nu pot sa retin mult si am o profesoara de istorie care e foarte exigenta. Noi in clasa avem si un coleg care are ceva probleme pshice si intr-o ora de istorie a aruncat cu servetele prin clasa si eu am inceput sa rad ca nu puteam sa ma abtin. Profesoara a tipat la mine,m-a ridicat in picioare si m-a facut in toate felurile. De atunci ma gandesc in fiecare zi la asta si imi vine sa plang. Nu stiu ce sa mai fac. M-am tot gandit la taiatul venelor,dar in acelasi timp parca nici nu as vrea sa mor. Plus de asta am si tot felul de fixatii ciudate. Am o alunita si am auzit ca poti face cancer daca ti-o rupi si tot timpul ma uit la ea ca imi e foarte frica. Si sora mea a avut fixatia asta mai demult si dupa si eu.
Please,vreau un raspuns concret, nu imi recomandati psiholog, am fost si nu prea m-a ajutat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| readytofly a răspuns:

Buna. Cel mai bine e sa discuti asta cu diriginta. In caz ca nu gasesti intelegere, incearca cu colegii, ca sunt in aceeasi barca cu tine practic si ar intelege cel mai bine prin ce treci. In ultimul caz, cu parintii.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de incredere in tine se datoreaza lipsei de carte si a notelor slabe de la scoala. Nu are nimnei nimic cu tine, dar daca nu vrei s ainveti, nici profesorii si nici colegii nu te iubesc si nu te cauta sa-ti fei prieteni.
Apoi, stii ca minti, ai facut deja asta pe alt topic, deci un alt lucru urat care indeparteaza colegii de tine.

Nu mai da vina pe toata lumea cand tu singura esti unica vinovata!
Invata sa-ti iei responsabilitati, sa pui mana serios pe carte si sa inveti, fiindca lipsa "retinutului lectiilor" se datoreaza lenii cu care citesti si lipsei de atentie.
Ia in serios carte si invata! Esti in vacanta acum, asadar poti sa recuperezi lectiile neinvatate sau ce nu ai retinut, fiindcca poti invata 4 ore dimineat si 4 ore dupa amiaza, lejer, fiindca chiar ai tot timpul din lume, disponibil.

| sierra1 a răspuns:

"mi se pare ca toti profesorii au ceva cu mine...nu pot sa retin mult... vreau un raspuns concret"

lasă fițele cu venele tăiate - lasă-le lungi așa cum sunt ele - și pune mâna pe carte și invață!

| Animeforlifee9921 explică (pentru sierra1):

Nu am fite... doar am vrut un raspuns. Nu mai raspundeti aiurea daca stiti doar sa dati peste nas?

| sierra1 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

"mi se pare ca toti profesorii au ceva cu mine"
"doar am vrut un raspuns"

mami, ți-am răspuns CLAR: pune mâna pe carte și invață!

| Floridori a răspuns:

Nu ajuta psihologul, ai dreptate.
Recomand un medic psihiatru.

Si nu, nu este un raspuns aiurea.
Multa sanatate!

| DovleacTurbat a răspuns:

Câți ani ai? Vrei sa te mutilezi din cauza profesoarei de istorie care e exigenta, te a ridicat în picioare și te-a mustrat? Te ai gândit vreodată că în timpul în care ție îți trece prin cap ideea de mutilare, un alt copil de vârsta ta, lupta pentru inca o gura de oxigen, pentru inca o picătură de viață?
Ți ai putea imagina viața ta fara mâini? Dar fara picioare? Sau de ce nu, in stare vegetativă?
Discuta cu familia ta. Gândirea ta nu e ok.

| kGeorge a răspuns:

Ce copii cretini frate in ziua de zi, rad ca prostii, te enerveaza, si daca te rastesti putin la ei, gata, posteaza pe net ca vor sa-si taie venele.