| anonim_4396 a întrebat:

Cand iti rupi o alunita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Daca mergi la un dermatolog te poate scapa de alunita.
Daca iti este frica poti sa scapi si tu de alunita.Rostopasca face adevarate minuni crede-ma si nu te costa nimic.Cauti planta care creste pe langa blocuri o planta cu flori galbene. Te ungi si frictionezi de cateva ori pe zi cu sucul proaspat al plantei timp de doua trei saptamani.Planta are un suc galben portocaliu si cleios si o gasesti din primavara si pana toamna tarziu.Ai sa constati ca alunita isi va reduce treptat dimensiunile pana la uscarea si caderea ei definitiva.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca e prima data cand ai rupt-o trebuie doar s-o supraveghezi vreo luna. Daca isi schimba culoarea, prezinta margini neregulate, un chenar rosu in jurul ei, sangereaza repetat sau creste, trebui sa te duci la medicul dermatolog.
Daca e o alunita pe care ai rupt-o repetat, e mai bine sa te duci la dermatolog si sa ceri sa ti-o scoata, fiindca traumatismele mici si repetate pot duce la malignizarea unei alunite.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Sunt sigur ca te referi daca din greseala ne rupem o alunita ce se intampla? trebuie sa mergi imediat la doctor sa ti-o scoata! poate dezvolta celule canceroase si atunci devine grav...Multa sanatate!

| LuS[z] a răspuns:

NU O RUPI! SA NU O RUPI! CA ITI APAR COMPLICATII DACA O RUPI!

| mihalitza a răspuns:

Nu e bine sa o rupi, daca vrei sa scapi de ea, ori mergi la medic si ti-o cauterizeaza(e simplu si nu te doare)sau te dai cu planta numita rostopasca si-ti cade singura in citeva saptamini...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa scap de alunite fara sa fac operatie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E adevarat k poti sa faci cancer?:O:O:O

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar merge ca am peste 250 de alunite pe tot corpul mari si mici si continua sa iasa mereuu. ce ma fac o iau razna tine mult la aspect si nu vrea sa mai creask nici una.plz ajutati-ma. dragomirclaudiu21@yahoo.com daca vrea cineva a ma sfatui cu ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miam taiat 1 alunita cu lama ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratilor vreau sa va zic ca am si eu o alunita destul de mare poate 5 mm, si am inceput cu rostopasca de 2 zile, m-am uns de 2 ori si se vede cu ochiul liber cum se usuca! Sper ca in 2 saptamana sa scap de tot de ia ca nu-mi place!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei lume! O fata, o amica, m-a piscat fix unde aveam alunita, practic s-a zgariat si a curs putin sange, nu am ametit, nu m-a durut, nu s-a intamplat nimic, a curs o pizatura mica de sange, am dezinfectat cu spirt si am dat cu propoderm.
Astept sfaturi va rog mult.
Multumesc anticipat!

| elona a răspuns:

Sa nu-ti rupi niciodata alunita ca te doare putin si dupa aia ametesti.Asta mi s-a intamplat mie, OOOOOOOOO da sa va duceti repede la doctor.ACUM!