| Demi2837 a întrebat:

Bună seara TPU! Am o problemă...de ceva timp daca consum un lichid imi vine sa urinez instant(sunt fata). Ma voi duce la control in cateva zile dar vreau sa stiu si parerea voastră, ce credeți ca pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AYKSSSSSSS a răspuns:

Bună!
De cele mai multe ori acest lucru nu este un motiv de îngrijorare. De obicei acest lucru se întâmpla când deja ai o cantitate mare de apă în organism, care trebuie eliminată.
De exemplu dacă iei un pahar cu apă umplut aproape de tot și mai pui puțină apă, atunci este firesc să curgă din pahar apă. La fel și cu urina. Dacă ai multă apă acumulată în vezică și în corp atunci este normal ca după cei bei apă să urinezi.

Într-adevăr există anumite posibile cauze ceva mai grave, precum o disfuncție a sistemului nervos, un nerv lezat, o disfuncție endocrină sau una renală. Totuși cauzele acestea sunt foarte rare.
Înainte de control îți recomand să monotorizezi în atenție următoarele lucruri:
-De câte ori urinezi pe zi. Dacă numărul este mai mare de 10 urinări pe zi, s-ar putea să fie o problemă.
-Culoarea urinei. Cel mai bine este să fie deschisă la culoare, dar dacă nu bei multă apă și totuși e deschisă, s-ar putea să fie o problemă (diabet insipid).
-Cât de regulate sunt urinările. Dacă nu urinezi 3 ori și după urinezi la 30 de minute, (fără a bea mai multă apă) s-ar putea să fie o problemă.
Aceste informații i le poți comunica doctorului la care vei merge. ]l va ajuta foarte mult.

Mătușa mea s-a confruntat cu ceva similar, dar nu a fost nimic grav.
Cel mai probabil așa este și în cazul tău. Nu este motiv de panică. Afecțiunile enumerate mai sus dau multe alte simptome și e foarte puțin probabil să le ai.

Un sfat ar fi să nu ignori pasajul de mai jos:
"Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."

happy

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil o raceala la rinichi. Daca te imbraci cum vad pe multi tineri pe strada, nu ma mira.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa urinezi instantaneu, nu instant. Instant se referea la mancaruri si bauturi. Instantaneu la actiune.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pui numai un parametru al problemei dar ignori restul
treaba se intampla de fiecare data cand bei apa? chiar daca bei odata pe minut?
atunci ar fi problema, dar nici atunci daca nu ai alte probleme (febra, dureri si/sau usturimi cand urinezi, etc.)

altfel, da, daca ai deja ceva in vezica, nu numai bautul apei, dar sunetul apei curgand, sau cand iti uzi mainile sau mai ales picioarele (intrii in cada de ex.) pot declansa necesitatea sa urinezi, si e absolut normal

CHIAR sunt farse bazate pe treaba asta: unul doarme si i se pune zgomot de apa curgand langa ureche si... face pe el din reflex, fara sa se trezeasca big grin