| carolinaa a întrebat:

Am o problema si vreau niste sfaturi din partea voastra...de cateva zile am ceva tare pe san...nu stiu sigur ce este, dar ma doare uneori si primele zile cand mi-a aparut nici nu am putut sa dorm pe burta! ii ca o carne tare pe o portiune mica, eu sper sa nu fie cancer. vreau si parerea voastra.ce credeti ca ii? :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul care vrea să apară şi urmează să "coacă"...

Poţi încerca să-l tratezi acasă!
Ar TREBUI pansat folosind pansament ( leucoplast ) cu Rivanol, pe acel tifon se pune şi o Cremă cu antibiotic - ceva de genul Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc.

Pansamentul se schimbă de 2 ori pe zi.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

Totuşi, dacă NU trece în maxim o săptămână, pentru mai multă siguranţă, ar fi INDICAT un control la medicul de familie ( de unde vei primi o Trimitere la medicul specialist )!

Toate cele bune.

| carolinaa explică (pentru bursuc001):

Mersii pentru sfat...da ii ceva grav?

| bursuc001 a răspuns (pentru carolinaa):

Cu plăcere!

Dacă este un furuncul, atunci NU este grav.
Furunculul este ca un coş mai mare ( şi puţin mai dureros ).
Dacă-l dai cu cremă, cum ţi-am explicat anterior, ar TREBUI să treacă în câteva zile.

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să fie?
Mergi la medicul de familie, mâine, chiar dacă nu ai o programare.
Nu sta, poate fi de natură hormonală, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi nodul mamar. Il poti "vindeca" punandu-ti in fiecare seara comprese cu tinctura de spanz, tinctura de bitter suedez sau tinctura de tuia.
Daca dupa 1-2 saptamani, nodulul nu incepe sa se micsoreze, ar fi bine sa consulti un doctor!happy

| allstars a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medic, este posibil sa fie un nodul cancerigen, am avut in familie femei care au avut noduli la sani! Sper sa nu ai nici o problema de genu si sa fi sanatoasa!