| mihaamihaa98 a întrebat:

Buna seara TPU,
Am o problema, pentru mine e cam grava. Deci, alaltaieri am vazut ca am pe lenjeria mea intima o chestie maro ( ca c**at* l). Bun, apoi ieri dimineata mi-a venit menstruatia, iar azi dimineata nu mi-a mai curs nici un strop. Imi este cam frica! Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca am 15 ani si nu mi-am inceput viata sexuala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că ai motive de îngrijorare happy

La unele fete/femei apare o sângerare/scurgere redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei.

De asemenea, sunt relativ normale întreruperi de o jumătate de zi ( sau chiar 1-2 zile )...

Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi!

Toate cele bune.

| Alicezzz a răspuns:

Poate fi vorba despre o "mica menstruatie", atunci cand se elimina ovulul nefecundat iar la unele fete /femei se evidentiaza aceasta ovulatie prin mici sangerari, dismenoreesau poate fi vorba despre o chisturi ovariene, metroanexite, cervicite, salpingite, chiar si sarcina extrauterina dar la tine nu se pune probelma pentru ca nu ai viata sexuala inca. Discuta cu mama si in orice caz cea mai buna solutie este sa mergi la un control si acolo vei afla mai multe! Medicul este cel care te poate ajuta cu adevarat!

| Crissulina18 a răspuns:

Este vorba despre o raceala...Ai racit asa se intampla, o sa-ti intarzie cateva zile menstruatia, iar dupa va fi ca la inceput.Stai linistita