| simonikaaa a întrebat:

Bună, am 15 ani și acum 7 zile mi- am început viața sexuală, neprotejat. Iubitul meu nu și- a dat drumul în mine, și nici altundeva deoarece nu-nu-l lăsam sa ajungă la oragasm. Am citit pe internet ca poți rămâne însărcinată chiar dacă nu își da drum în tine, deoarece iasă un lichid incolor, azi dimineață am văzut pe lenjeria intima pete de sânge maronii, menționez ca ieri nu am mai făcut nimic și ciclul nu îmi vine regulat mereu, dar trebuia sa îmi vina în 23. Credeți ca sunt șanse sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual este neregulat nu poti sti sau mai bine spus nu poti nici macar aprecia in ce moment ar putea sa se produca urmatoarea menstruatie. Din acest motiv in astfel de cazuri sexul se face intotdeauna protejat chiar daca partenerul este unul experimentat si isi poate controla, coordona "perfect" ejacularea. Acel lichid preejeculator NU CONTINE SPERMATOZOIZI deoarece are rolul de lubrefiere si nu de procreere. Insa poate contine spermatozoizi cu totul accidental prin contaminare in urma amestecarii acesteia cu sperma ramasa in uretra de la o ejaculare produsa anterior cu cateva ore, dar acest lucru se poate intampla doar daca intre timp barbatul nu a urinat. Probabilitatea de sarcina exista intro oarecare masura si nu poate fi exclusa total/definitiv chiar daca partenerul sustine ca nu s-a produs ejacularea. Daca sexul a avut loc in data de 3 octombrie (cu 7 zile in urma) deocamdata nu poti face nici un fel de test de sarcina. De asemeni s-ar putea ca acele pete sa reprezinte inceputul urmatoarei menstruatii si in cazul in care este asa si sexul a avut loc cu circa 1 saptamana inainte de inceperea menstruatiei se poate afirma/aprecia, preciza chiar ca in aceasta situatie nu poti fi insarcinata. Multa sanatate.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai citit cam tarziu... ca daca citeai inainte va protejati si voi. Si da orice contact sexual neprotejat inseamna risc de sarcina...

| mihai69 a răspuns:

Dacă tu crezi că a fi însărcinată e „o șansă", atunci ai motive să te bucuri! Mai devreme sau mai târziu e posibil să rămâi grea, cum ziceau bătrânii.

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta esti gravida, din cauza lichidului preejaculator.

| TPUuser199 a răspuns (pentru Emilian65):

Acel lichid este un simplu lichid de lubrifiere. Contine spermatozoizi doar in cazul in care el a ejaculat inainte cu 2-3-4 h, iar intre timp nu a urinat. happy

| Emilian65 a răspuns (pentru TPUuser199):

De unde stii ca nu a ejaculat inainte de a avea contact sexual cu tine?

| TPUuser199 a răspuns (pentru Emilian65):

Nu am spus asta. Eu ma refeream STRICT daca nu a ejaculat, nu are cum sa contina. Insa, daca este atat de prost sa riste in asemenea cazuri, este problema lui. Si nu eu am pus intrebarea, doar mi-am spus parerea.

| Mussette a răspuns:

Sunt sanse.

| MidnightR a răspuns:

Spune-ne si noua, ai citit pe internet inainte de sex sau dupa?

| TPUuser199 a răspuns (pentru MidnightR):

Cu siguranta prea tarziu a citit.

| MidnightR a răspuns (pentru TPUuser199):

Nu-i inteleg frate, nu dau 2 bani pe informatie la momentul actual dar se gasesc dupa ingrijorati si vin sa se planga pe TPU.Da-o naibii de treaba, daca stii ca chiar nu vrei copil la varsta asta, foloseste prezervativ si gata.

| TPUuser199 a răspuns (pentru MidnightR):

Ai mare dreptate. Daca la 15 ani sa iti incepi viata sexuala NEPROTEJAT, inseamna ca esti capabil sa iti asumi consecintele. Insa ma indoiesc. Nu cred ca este atat de scump un prezervativ, si plus de asta nu te incomodeaza. Te mai protejeaza si de BTS-uri!