| 400kg a întrebat:

Buna seara TPU. Am puroi la masea sau cel putin asa cred eu ca este, pentru ca de 3 zile ma deranjeaza tare maseaua si s-a umflat un pic. Eu cred ca este puroi. Trebuie sa iau neaparat antibiotic? Este recomandat sa iau? Sau pot trece peste si fara antibiotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Este posibil să nu ai puroi dacă măseaua e doar puţin umflată. Antibioticul nu se ia decât dacă este într-adevăr mare nevoie.
Eu îţi recomand să faci o vizită la stomatolog să vezi exact care este problema. Nu lua pastile fără să ştii cu exactitate ce ai.
Evită mâncărurile fierbinţi şi prea reci cât şi dulciurile.
Multă sănătate!

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa consulti un medic stomatolog urgent, cu dantura nu este de glumit sau sa faci tratament după ureche.Multa sanatate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, TREBUIE să mergi la stomatolog pentru control şi ca să-ţi facă o radiografie, apoi ( probabil ) îţi va face un "drenaj" ca să aibă pe unde să se scurgă puroiul!

Medicul va stabili dacă este necesar să iei antibiotic ( şi ce anume )...

Toate cele bune.

| andreeadenisa22 a răspuns:

Du-te urgent la medic, el stie cel mai bine ce trebuie sa faci.

| Leatherleader a răspuns:

Daca vrei poti sa iei antibiptic, eu iti recomand sa mergi la un dentist!

| Ralucutza15 a răspuns:

Nu trebuie sa iei antibiotic. Daca este doar un pic umflata nu inseamna neaparat ca este puroi, poate fii o simpla inflamatie.
Mai lasa 2-3 zile, daca durerea nu va trece va trebui sa iei o pastiluta, dar in orice caz nu antibioticwinking

| TaKeNN a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic pentu ca ai un abces dentar si ai nevoie de antibiotic(amoxicilina indicata in functie de virsta si greutate). Eventual pina ajungi la dentist sa-ti pui comprese (pungi)cu gheata pe partea externa a obrazului, ia antiinflamator(diclofenac)de 2 ori pe zi.Trebuie evitata caldura!

| Bull4ever a răspuns:

Vezi daca ai o punga de puroi langa masea apasa pe locul in care e maseaua ori e in gingie ori e la radacina abcesu.
Daca nu ai asa ceva inseamna ca ai o carie nu stiu du-te mai bine la dentist...

| ninel1996 a răspuns:

Eu am avut puroi, eram umflat... am luat antibiotic si gata nu ma mai doare! Du-te urgent la medicul stomatolog