| Andreea249 a întrebat:

Am o masea care ma doare foarte tare de câteva zile bune, am puroi si mi s-a umflat pana la ochi. Cred ca am carie. Am auzit ca nu pot sa merg la dentist pana nu îmi trece umflatura si puroiul pentru ca nu îmi va face nimic, e adevarat?
Problema e ca de Sâmbătă am luat antibiotic(amoxacilină) si tot degeaba, am luat si Ketonal, de la ketonal mi-a mai trecut durerea câteva ore, ce sa fac? Sa merg la Dentist? Imi va face ceva sau mă va trimite acasa pana îmi trece umflarea si puroiul?
Scuzati categoria, dar aici îmi vor răspunde mai mulți!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

1. Dentistul nu foloseste operatiuni de scoatere a maselei in timp ce ai infectie. Insa foloseste operatiuni de drenaj al puroiului in asa fel incat infectia sa nu se raspandeasca. Si asta este extrem de important! Mergi la dentis! Nu mai astepta.
2. Nu lua antibiotic dupa ureche. Antibioticul nu se ia unul, intr-o zi si cu rezultate spectaculoase. Antibioticul se ia in functie de cel care da rezultate pe tine, poate ai imunitate la anumite tipuri de antibiotic. Acesta se recomanda tot de dentist dupa ce ti-a drenat canalul pentru a iesi puroiul. Antibioticul se ia pe minim 3 zile pentru rezultate. Mergi la dentist!
3. Poti lua ceva de durere, orice contine ibuprofen (ketonal, adalgin, nurofen... whatever), insa ele doar amana senzatia de durere, nu vindeca infectia. Le iei pana iti vei putea face de urgenta programarea la dentist. Mergi la dentist!
4. Mergi la dentist: nu te va durea. Din contra, ce-ti va face dentistul pana la urmatoarea operatiune fireasca, este sa dreneze locul, sa iasa puroiul. Iti va calma senzatia de pulsatie si durere.
5. In dimineata asta, fa-ti o programare la dentist. Nu mai amana! Cu infectiile la nivelul dintilor/maselelor nu e de glumit. Acestea se pot raspandi catre organe vitale.
Sanatate!