| IoanaaaElisa a întrebat:

Buna seara TPU! as avea nevoie de un sfat, soțul meu are parul foarte foarte rar înspre început de chelie, acum se spală cu Recupar, credeți ca ajuta la ceva? Inafara de implant de par, știți ce altceva ar funcția pentru creșterea parului? Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu partial am scapat de chelire barbierand des zona si frecan indelungat pielea la fiecare spalare.
A ramas par, dar mai rar in acele zone, nu e chelire totala.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Minoxidil 5% aplicat local, de 2 ori pe zi, e foarte bun cu conditia sa mai existe acolo foliculi pilosi macar la nivelul de "puf". Sampoanele de tip Recupar sunt bune doar ca solutie complementara. Exista o particularitate si la minoxidil, este mult mai eficient in crestetul capului (vertex) decat in zona fruntii si a tamplelor. O alta solutie este finasterida (Proscar, Propecia, etc.). Astea sunt singurele tratamente aprobate de FDA in USA ca fiind eficiente.

| IoanaaaElisa explică:

Am uitat sa Menționez ca e ereditar