| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU!
Astazi, când am stat cu verișorul meu (bebe, 9 luni), s-a lovit la cap. Stăteam pe canapea si s-a lovit puțin in zona frunții de brațul canapelei. Distanta a fost foarte mica, impactul la fel si țin sa menționez ca brațul canapelei este destul de moale. După lovitura nu a rămas cu niciun semn, nici macar nu s-a înroșit, doar a plâns pentru câteva minute din cauza sperieturii. Poste fi ceva grav, sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim, dar este bine sa-i spui mamei lui, imediat cum apare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intampla mai des decat ai crede.
Copiii sunt flexibili, au oasele flexibile cand sunt mici, si oarecum, daca se lovesc, nu e mare tragedie, insa ai grija la cap, mare grija.
Important e ca nu s-a lovit tare.
Fii mai atenta, Ochii si copilul, cand ai grija de un copil.
Il poti pune la joaca astazi, pe playmat, si sa stea cuminte, si peste 2 zile sa creasca sa-si modifice comportamentul, si sa se ridice sau sa apuce de ceva.
In fiecare zi, bebe face un lucru nou, si daca il pui cumva intr-o zi, intr-un anume loc si sta cuminte, nu e valabil sa stai fara griji a doua zi happy
nu-l mai urca pe canapea la 9 luni, ca e mic.
Il inveti sus pe canapea, apoi cand il lasi singur, va vrea sa se suie el, si la 9 luni nu poate, sigur se va lovi.
Ia-o incet.
Eu am renuntat la pat in camera lui, ca era prea inalt, si am pus direct salteaua, sa fiu sigur ca daca va cadea din pat, sa nu cada de la inaltime.

| Raizel a răspuns:

Stai departe de bebluși și să nu te gândești să ai vreunul