| Radandam a întrebat:

Acum aproximativ vre o 9 luni de zile, m-am lovit cu capul de usa.In zona fruntii,mi se luase putin pielea pe o portiune mica si gen cand am dat cu un servetel acolo, pe locul loviturii(zona fruntii) se luase pe el o picatura de sange. Cand am ajuns acasa,m-am sters cu spirt,imi pusesem plasture pe portiunea aceea,adica nu voiam sa intre praf,credeam ca se infecteaza.M-am lovit in zona fruntii pe stanga, gen arata ca o zgarietura si daca imi aduc bine aminte se prinsese coaja, dar era prea mic locul sa se prinda coaja, era gen o zgarietura mai mica decat o jumatate de unghie.Intrebarea mea este,credeti ca s-ar fi putut infecta zona de acolo? Trebuia sa ma duc la spital pentru zgarietura asta? Eu nu am avut nici ameteala,nici pierdere de memorie, ce credeti? Imi e frica ca citesc multe chestii, in care zic ca dupa orice lovitura te poti infecta si imi este frica ca aceasta lovitura a fost in zona fruntii si sa nu fie mai periculoasa.Ce parete aveti? Vi s-a intamplat? Dupa 9 luni daca era ceva grav, trebuia sa mi se intample? Va rog sa ma ajutati cu un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu ai nimic! Esti in regula!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca lovitura a fost acum 9 luni de zile si nu s-a infectat a doua zi, dupa atat amar de verem, nu are ce sa se mai infecteze.
Tine minte pentru viitor: cand te lovesti, tai, accidentezi si curge sange sau te julesti, spala IMEDIAT rana cu apa si sapun! In felul asta, microbii mor imediat si infectia nu se mai produce.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ți-ai amintit ce ai făcut acum 9 luni, n-ai nici pe dreak

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, totul e ok, doar un singur lucru ai uitat să faci. Ar trebui să scrii acolo pe ușă. Loc de dat cu capul.

| Denisa0954 a răspuns:

Stai calm ca nu s-a infectat nimic. Mai ai vreun semn macar acolo? laughing