| mousesipc123 a întrebat:

Buna seara, TPU! CITITI TOT INAINTE DE A RASPUNDE!

Am si eu cateva intrebari despre "slabit"

Deci, de 2-3 saptamani mananc doar carne fiarta, ciorba de legume, fara ulei, fara nimic. mananc tot fiert. ciorba este doar din legume. mananc banane, astea.

Deci, prima intrebare.

1. Daca mananc pateu de porc ingrasa? deoarece am mancat azi 4 si nu stiu daca are ceva.

2. De ce nu se observa daca am slabit sau nu? mananc de 2-3 saptamani si nu observ nimic. observ doar ca sunt mai usor, dar burta nu-mi para schimbata. altii imi spun ca o am mai mica dar eu nu observ nimic schimbat.

3. daca gust din mancaruri cu ulei, mici, astea, are ceva? uneori chiar nu ma pot abtine. nu stiu cum am rezistat pana acum caci mama face in fiecare zii mici, carnati, astea. happy
)

4. daca nu prea fac sport (ies la 2 zile afara si stau cate 2 ore cu mingea, fara sa alerg tare, alergare usoara, credeti ca ajuta? sau nici nu se pune?

Cam atat, multumesc ca ati avut rabdare sa cititi. sper ca ma puteti ajuta big grin
P.S am 13 ani. big grin
o seara faina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci 4 pateuri pe zi, nici daca le mananci pe parcursul zilei, este foarte mult!

Un meniu de slabit trebuie sa arate asa:
- mic dejun: 1 ou fiert cu 1 feliuta sunca degresata (ham sau parizer).
- pranz: 1 bucata de carne (max. 200gr) fiarta, fripta sau la gratar, fara pielita si grasime, cu salata verde+ ridichi si ceapa verde, foarte putin ulei si otet. Salata se mai poate face dintr-o rosie mica si un castravete mic.
- seara: un mar doar. daca iti este prea foame, poti manca 1 ou fiert ori 1-2 felite de ham. In nici un caz nu mananci si marul si hamul, ori una, ori alta.

Cand tii cure de slabit NU se manaca: paine deloc si nici fanioase ori cereale, dulciuri, pielita de la carne, branzeturi, fasole, mazare, cartofi, banane, pepene, piersici, alcool, dulceata, gemuri, compoturi.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, gustatul ala iti da peste cap toata dieta de slabit, deci, nu ai cum sa slabesti din cauza gustatului.
Ca sa slabesti, manaci doar proteina (carne slaba, oua, peste, pateu si ham) si salate de cruditati.
In nici un ca znu vei putea slabi daca manaci 4 pateuri pe zi.
As intelege sa manaci 1 pateu mic la mic dejun si atat pe ziua respectiva, dar fara paine si fara nimic alaturi.
Nici nu ma mir de ce nu ai slabit...4 pateuri este mult si pentru un om nromal, tu manaci sa te ingrasi, sau sa slabesti?

In plus, daca nu faci sport, nu vei da jos! caloriile multe pe acre le bagi in gura trebuiesc consumate. La 13 ani ar trebui sa fii ins stare sa alergi macar 2 ore/zi, ca-i corpul tanar si puternic.
Lenea si trandaveala nu vor ajuta niciodata corpul, nici la slabit si nici la ceva bun in viata.
Alergarea usoara este pentru batrani!

| mousesipc123 explică (pentru Violleta2022):

Am mancat 4 pate-uri dupa cateva ore. nu toate odata. nici nu pot sa mananc atat big grin o sa incerc sa nu mai gust. iar asta cu alergatu, ma gandeam sa merg la antrenamente de fotbal. crezi ca ajuta? Ca m-as duce de focu sa mai slabesc si sa mai invat fotbal. si asa is praf la fotbalwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru mousesipc123):

Orice sport este bun, atata vreme cat alergi intr-un ritm alert timp de minim 1 ora/zi!
Cand storci tricoul de transpiratie, inseamna ca ai lucrat adevarat si corect!

| Violleta2022 a răspuns (pentru mousesipc123):

Nu ai voie sa mananci 4 pateuri pe zi, nici daca le mananci pe parcursul zilei, este foarte mult!

Un meniu de slabit trebuie sa arate asa:
- mic dejun: 1 ou fiert cu 1 feliuta sunca degresata (ham sau parizer).
- pranz: 1 bucata de carne (max. 200gr) fiarta, fripta sau la gratar, fara pielita si grasime, cu salata verde+ ridichi si ceapa verde, foarte putin ulei si otet. Salata se mai poate face dintr-o rosie mica si un castravete mic.
- seara: un mar doar. daca iti este prea foame, poti manca 1 ou fiert ori 1-2 felite de ham. In nici un caz nu mananci si marul si hamul, ori una, ori alta.

Cand tii cure de slabit NU se manaca: paine deloc si nici fanioase ori cereale, dulciuri, pielita de la carne, branzeturi, fasole, mazare, cartofi, banane, pepene, piersici, alcool, dulceata, gemuri, compoturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai simpla reteta, indiferent de ce fel de feluri de mâncare consumi: ia în vedere ce alimente iti creează acea stare de mers la WC (ca sa te c**i). Spre exemplu: eu țin cură de îngrășare, asa ca a trebuit să renunț la cola, cafea, iaurt si ciocolată. Astea nu mă lăsau să iau în greutate.

| AlexCristi97 a răspuns:

Grasimea este o rezerva de energie pe care si-o formeaza corpul, pentru caci candva ii dadeai mai multa mancare decat avea nevoie.
Pentru a slabi, trebuie sa faci opusul evident. Adica sa consumi mai multa energie decat ii dai. Calorii mai exact.
O lingurita de ulei in mancare sau un mic nu are asa de multe calorii asa ca poti manca daca iti este super pofta. Ce trebuie sa scoti neaparat din alimentatie sunt produsele cu faina sau zahar.
1.Nu ingrasa pateul cat ingrasa painea pe care l-ai uns.
2. Ai putea ca odata pe saptamana sa te masori si cantaresti, astfel incat sa vezi progresul. Daca nu e diferenta, trebuie sa mai renunti la ceva alimente (desi din ce zici, mananci putin).
3. Un mic sau o prajiturica pe saptamana nu e mare chestie...ca sa nu te simti vinovata ai putea alerga 10-15 minute mai intens.
4. Orice miscare conteaza dar alimentatia conteaza cel mai mult.

| nugasescusernameliber a răspuns:

1. Pateurile din magazin contin o multime de prostii, daca tot ti-e pofta citeste ingredientele, daca are sorici, piele sau alte ingrediente pe care nu le cunosti, nu e bun. Mezelurile in general si pateurile, carnea procesata, conservele ar fi bine sa le eviti.
2. Tu nu observi fiindca te vezi zilnic, intreaba pe cineva care nu te-a vazut de 2-3 sapt. daca nu ai cantar acasa, foloseste un centimetru. Masoara-te saptamanal si vei vedea in centimetri circumferinta taliei, daca e mai mica burta sau nu.
3. Nu are nimic daca doar gusti, adica un mic nu e capat de lume, insa incearca sa nu mai mananci in ziua respectiva alte mancaruri grele.
4. Miscarea de orice fel ajuta, cu cat mai multa, cu atat mai bine.

| Betty12345678 a răspuns:

Cel mai mult conteaza cantitatea, zic eu.

| Ghearfaș_Adrian_1988 a răspuns:

Salut! Ca si miscare Iti recomand sa iti faci un abonament la sala si sa faci antrenamente pentru forta si crestere musculara combinate cu antrenamente de tip cardio(alergare sau bicicleta). Alimentatia ta ar trebui sa fie alcatuita doar din alimente "curate"(neprocesate). Iti poti face singur un plan alimentar din urmatoarele alimente: oua intregi(omleta sau fierte),fulgi de ovaz,lapte degresat,brocolli, spanac, peste, carne de vita sau de pui la gratar sau fiarta, putine fructe... O sa vezi diferenta dupa doar o saptamana si o sa te simti mult mai bine si mai increzator. Pentru carne iti recomand sa o faci la gratar. Eu folosesc asta: http://profitshare.ro/l/3442891 si iti recomand si tie.Iese foarte gustoasa cu putin condiment :)