| mousesipc123 a întrebat:

Buna seara/ziua.
Am si eu o problema cu slabitul.
am 13 ani. si sunt mai grasut.
incerc sa dau jos. fac sport rar. nu ies des. si cand ies, joc fotbal. (nu alerg)
mananc fructe, mancaruri fara ulei, tot fiert. fara pielea de pe carne (pui, nu mananc porc, am auzit ca e grea; D adica nu se mananca cand doresti sa slabesti, mai rau ingrasa)
mananc un iaurt danone dimineata degresat, pilaf a doua masa, si a 3-a un ou fiert sau 2 si un mar.
deci, este bine ce mananc? ma ajuta? ca vreau sa dau jos in maxim 2 luni de pe mine tot. (unii imi spun ca am 60 de kg) deci, as vrea sa dau jos sa devin slab cum eram. in ultimile cateva luni, am mancat mult si bine. (mici, carnati, etc.)
acum mananc fara ulei, mese mici, fiert, si fructe.
este bine? ma ajuta?
am inceput de azi.
sport nu fac des. sper sa ma ajute si asa, nu prea am timp sa fac sport.
va rog sa imi spuneti daca e bine ce vreau sa fac si sa imi mai da-ti cateva sfaturi.
Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi, am o problema cu asta.
ma gandesc, daca continui asa, cand sunt mare, nu o sa ma placa nici-o fata. (nu ma simt nici eu bine asa) ma simt greu.
intelegeti voi.
Dau funda. fara raspunsuri aiurea.
multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La varsta ta, poti da jos extrem de usor, daca: mananci fara: paine, cereale, paste, fara sucuri, fara dulciuri si facand bineinteles SPORT!
Esti prea mic sa mergi la sala, sau ai tai nu au bani: iesi dimineata la alergat cate 4-5km/zi si te asigur ca intr-o luna poti da jos si 6-7kg.

| mousesipc123 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc. o sa incerc sa fac asta. sucuri, paine, cereale, sucuri, dulciuri, ulei, etc nu beau/mananc. doar la faza cu alergatu voi incerca. ai fundita. mersi frumos.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti in crestere,dietele nu sunt ok la varsta ta,fa sport, lasate de dulciuri si pizza si alte aiureli, manca carne, multe supe, ciorbe legume

| mousesipc123 explică (pentru RAY):

Pai asta fac. mananc fiert tot, doar carne de pui, nu mananc pizza, dulciuri. eu oricum nu ma omor cu pizza si dulciuri.
la varsta mea nu-mi place cum arat.
vreau sa stiu daca e bine ce vreau sa fac. daca ma ajuta aceasta dieta. sport o sa incerc sa fac mai des, nu prea am timp.

| RAY a răspuns (pentru mousesipc123):

Nu evita fructele si legumele, ai doar 13 ani abia acum incepe pubertatea, cel mai important este inaltimea cand vine vorba de fete, apropo fa flotari cat mai multe, genoflectiuni, ridicari la bara sunt gratis nu costa nimic