| Streffii a întrebat:

Bună seara TPU! De câteva zile, am observat că am niște pete pe limbă. Prima dată m-am speriat cu adevărat, avea un aspect albicios și niște pete roșii peste... am presupus ca era din cauza unor "sărățele" care aveau un praf iute pe ele. Acum nu mai e la fel de albă, dar au rămas petele. Mi-am luat o soluție numită glicerină boraxată 10% pe care trebuie să încep s-o folosesc. Ideea e că sunt speriată de-a dreptul. Am căutat pe internet ce ar putea fi, și m-am șocat de ce am putut citii în unele părți. Că, dacă înghit mai greu și nu știu ce ar putea fi cancer de limbă/gât etc. Acum chiar am impresia de câteva zile că înghit greu. Am citit că, poate am făcut ceva din cauza antibioticelor, dar nu am consumat în ultima perioadă așa ceva + sunt fumătoare. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Pelican05 a răspuns:

Nu stiu cum arată, dar din câte spui tu. e posibil sa ai limbă geografică. Fratele meu are asa ceva. Petele sunt cam cat un bănut. (Diferă forma si marimea). Ar fi bine sa vorbeşti si cu un doctor. El stie mai bine si iti poate da un diagnostic concret. Sper ca te-am ajutat!