| WhatABeautifulDay a întrebat:

De cativa ani, din copilarie (deci nu este din cauza unei boli transmisibile) am avut un strat alb pe limba. Nu am niciun simptom sau discomfort si nici pete albicioase in restul gurii. Desi imi curat limba zilnic timp de cateva luni nu se observa nicio diferenta. De curand mi-am ars limba cu o bautura fierbinte si acest strat albicios a devenit mult mai dens. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackHood3007 a răspuns:

Din cate stiu se numeste ciuperca. Se trateaza cu glicerina boraxata

4 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Am si eu aceasta problema cu un strat alb pe limba si tot din copilarie. La fel nu am niciun simptom sau discomfort. Ce pot sa-ti spun ca eu am fost la dentis si medic de familie(pentru alte lucruri nu pentru asta). Si sau uitat in gura mea, dar niciodata nu mi-au zis nimic de genul, la limba de ce o ai alba? Si m-am gandit ca inseamna ca nu e nici o problema daca ei nu au zis nimic inseamna ca poate sa fie ceva neimportant.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Este ceva natural. Toata lumea o are, dar am uitat ce este.

| mihaihai a răspuns:

Te poti adresa medicului de familie pentru a te lamuri mai bine