Întrebare recomandată | spaimaspaima a întrebat:

Bună seara TPU! Duc un calvar de vreo 3 luni jumate aproape. Să trecem direct la subiect. Am 16 ani, 70 kg, 1.75, L-am ajutat pe tata intr-o zi si am ridicat de o poartă de fier. si ma injughiat in spate. n-am mai putut sa fac nimic atunci cand respiram ma injunghia, dureri mari. Astazi e a 3 lună si jum. si vreau sa spun ca ma simt mai bine dar a inceput școala si cum fac naveta in oraș si ii mai incarcată ziua ma simt mai obosit parcă mă apasă ceva pe spate si respir mai greu. dar nici acuma nu stiu ce am. Doctoru de familie mi-a spus nevralgie intercostală. si un neurolog sindrom algic dorsal. nu mai știu ce să cred sunt foarte disperat sapt asta merg la control la neurolog iară sa vad ce zice. Oare daca aș face un RMN ar vedea sigur ce am? Mai un exemplu cand ma doare. Noapte cand ma pun in pat.si ma relaxez 3 minute ma ustură pe langa stern și ma ințapa da nu foarte tare țin sa mentionez mi-a recomandat sa dorm fară perna si sa fac repausuri la fiecare 3 ore cate 30 minute pe masă stau si sa dorm fara pernă. Dimineața ma simt ca nou aproape. fac si kineoterapie! Știu ii mult de citit dar sper sa intelegeti tot ce am vrut sa spun si poate mă ajutati cu un sfat ceva sau ati trecut si voi prin așa ceva. Ceva la coloană ii dar nu stiu ce! Multumesc foarte mult! FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Din pacate sfaturile noastre nu pot fi mai bune decat ale unui medic. Este adevarat ca un RMN la coloana poate sa arate cauza durerilor tale, dar asa ceva se face numai la recomandarea medicului specialist.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu ocazia asta pana la 18 ani nu mai faci efort excesiv

| spy2o a răspuns:

RMN-ul ar fi solutia, acum...mai conteaza si cine interpreteaza rezultatul. sad

| Danişor a răspuns:

Salut! probrabil ai o contuzie la una sau mai multe coaste.Ce-a mai buna solutie ar fi sa te duci la un RMN.Sanatate si mult noroc happy

Răspuns utilizator avertizat
| Monyyyyy a răspuns:

Du-te la doctor si da-l in judecata pe tatal tau

| FabianelSHAF a răspuns:

Mai bine du-te la un RMN, este mai sigur.

| MidnightMemoriesMM a răspuns:

Sfaturile noastre nu te pot ajuta. Mergi la mai multi medici pentru a-ti prescrie un tratament. :/

| Mihai442000 a răspuns:

Probabil ai o contuzie la una sau mai multe coaste.

| sorina2002 a răspuns:

Asta-i Romania frate! De obicei ne mintim intr-una..Mdaaa...Oricum cel mai bine e sa te duci la RMN si ei vor spune exact ce ai si daca tot nu esti sigur si iti da alt raspuns decat ceilalti doi, mai bine du-te in strainatate si ei vor spune ce ai si ce tratament iti trebuie.Ei bine, bafta multa si multa multa multa sanatate happy