| almaz a întrebat:

Bună seara TPU! Eu am o problema de sănătate pentru care medicina nu prea poate să-mi ofere vreo alternativă și atunci doctorul mi-a recomandat să fac câteva ședințe la un psiholog. Tocmai aici începe problema cea mai mare, când am încercat sa caut psiholog am descoperit ca exista și aici câteva zeci de specializări diferite (psihologic clinician, de cuplu, ș.m.d.), la care ar trebui eu sa merg? Cum să găsesc unul bun, care știe meserie? Sunt din București. Vă mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Cel mai bun e unul specializat in psihoterapie (cognitiv-comportamentala dec preferat), mai ales pentru problema ta.

| Dalmore a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai care e problema? Că nu a specificat.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Dalmore):

A spus mai demult
Psihologul nu vindeca dar ajuta foarte mult.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mesaj for all: lasati-o mai moale cu psihologul in sus si in jos, voi credeti ce scrieti, ati avut vreunul depresie si anxietate si v-a vindecat cineva din vorbe! Sa raspunda doar cei care indeplinesc criteriile exprimate de mine.
Depresia si anxietatea se trateaza (nu se vindeca) cu ajutorul psihiatrului. PUNCT restul faceti lobby pentru acesti falsi purtatori de diploma care castiga bani mintind lumea! la psihologi ma refer! Un psiholog cotat bine ia si 300 de lei pe sedinta, bani aruncati pe geam!
Un dezechilibru chimic al creierului nu se trateaza cu vorbe! Ca vorbele raman dezechilibrul nu trece! Asa ca data viitoare ioaneasco cand mai spui aberatii abtine-te ca nu esti cunoscatoarea tainelor lumii!
Depresia inca nu se stie de ce anume este cauzata si care sunt modificarile ce survin in urma ei. Iarasi fac o paranteza una este depresia ca afectiune si alta este un episod depresiv pe care orice om sanatos il poate pati odata in viata!

@almaz: nu cred ca te putem ajuta atata timp cat nu stim afectiunea de la care a plecat subiectul tau.
banuiesc ca este o afectiune /boala incurabila, iar in cazul tau sigur ca te-ar putea ajuta sa treci mai usor sau sa te obisnuiesti cu afectiunea un psiholog, ceea ce am scris mai sus am spus si ma repet ca psihologul nu te vindeca de depresie, dar un suport moral (te intareste psihic) iti ofera, si de ce nu poate te ajuta mult acest lucru.
se spune ca sunt oameni care de ex. prin gandire pozitiva au invins cancerul, eu nu zic nu, dar bolile psihice nu se vindeca vorbind noi pe internet sau la psihoterapeut.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde care-i problmea ta de sanatate.
Ca de ai o depresie, anxietate mergi la un psiholog.
Daca ai deja paranoia ori schitofrenie, ajungi la psihiatru.
La psihologul de cuplu, ajungi daca ai probleme in casnicie samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera medicina alternativa: acupuntura, medicina naturista samd.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru si el te va direcționa către psihologul potrivit.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce problema ai. Daca imi spui asta putem incerca sa vedem ce se potriveste.