Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, TPU!
Ieri m-au jenat îngrozitor pantofii. Cu greu am ajuns acasă, mă abţineam să nu plâng pe stradă. Când m-am descălţat am văzut că am câte trei băşici la fiecare picior (nu mai era pielea aceea, deci e absolut carne vie). Nu mai suportam usturimea...Am folosit Dermazin, mult Dermazin şi cremă de gălbenele. Nu mai mă ustură, însă rănile tot sunt "deschise". Problema este că nu mă pot încălţa cu nimic şi am de făcut ceva drumuri prin oraş zilele acestea. Sunt convinsă că fiecare dintre voi a avut măcar o băşică în viaţă. Vă rog mult să îmi spuneţi ce creme aş mai putea folosi, sau ce alte remedii mai ştiţi voi, să îmi treacă într-un timp cât mai scurt. Vă mulţumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe locul afectat nu se pune cremă de gălbenele, aplică praf de sulfamidă și acei mici plasturi speciali pentru zonele dintre degete.
Nu se vindecă în doi timpi și trei mișcări, va dura cel puțin 7 zile dacă nu mai agresezi cu alte încălțări.
Pe moment mergi pe papuci ce vară, lasă zona liberă.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pune-ti leucoplast cu rivanol pe locurile unde ai basici si poarta niste pantofi mai comozi cateva zile.Nu exita remedii-miracol ca sa iti treaca imediat, va dura ceva timp.
In casa stai cu picioarele goale fara ciorapi(oricum e cald acum)ca sa eviti sa te atinci pe zonele dureroase.

| CherryLove a răspuns:

Iti recomand Baneocin, este un unguent antiseptic cu actiune cicatrizanta pentru rani deschise. Acum ceva timp am avut niste bubite pe care mi le-a cauterizat doctora la dermatologie si cum aveam rani deschise mi-a zis sa dau cu unguent si sa infasor cu tifon. Sper sa te ajute si pe tine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi s-a intamplat de multe, chiar foarte multe ori asta, pentru ca si eu am o problema cu pantofii. Nu aveam rabdare sa treaca cu creme si alte chestii, iar plasturii nu isi faceau treaba laughing. Eu puneam vata.

| Lαrisα a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare. O sa iti treaca mai greu, chiar si cu tot felul de creme. Sugestia mea este sa iti pui vata in varf, iar la spate poti sa iti pui plasturi.

| Elenana a răspuns:

Incearca baneocin unguent e foarte bun.

| Raul2002boy a răspuns:

Eu am patit asa la patinoar si ti-as recomanda sa nu te mai gandesti la asa ceva si sa iti pui vata sau cum s-o numi aia pentru acetona pe ele in timp ce mergi

| Siminel13 a răspuns:

Poti sa-ti pui pansamentewinking
Cel putin, eu asa fac. big grin