| Anonima128 a întrebat:

Buna seara TPU.Ma cheama Lara si am 11 ani.De o saptamana si ceva nu am mai avut scaun.Mama mea a aflat si a vrut sa imi dea supozitor, dar eu nu am lasat-o sa mi-l puna.Acum a sunat la un doctor si i-a spus.Doctorul i-a spus s-a ma duca la spital maine la ora opt sa-mi faca clisma.Ce o sa imi faca? Cum se face clisma aia? O sa ma doara? Va rog sa-mi raspundeti daca stiti ca mi-e foarte frica.Pot cumva sa scap de clisma?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Citeşte aici http://www.colonhelp.ro/traieste-sanatos/clisma-versus-colonhelp.html şi vei înţelege totul.
Îţi explică exact ce înseamnă, care sunt beneficiile.
Uite şi aici http://www.fa-clisma.ro/.

Toate cele bune!

| matrix100 a răspuns:

Mai bine accepta supozitorul

| Anonima128 explică (pentru matrix100):

Acum e prea tarziu o sa ma duca maine la spital.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima128):

Doctorul daca e cu cap si nu face exact ce zice mama ta, gaseste alte solutii, cum ar fi o pastila de laxativ sau supozitor.Clisma se face in cazuri extreme, bolnavilor care sunt constipati din cauza excesului de madicamente sau tratament indelungat.Stai linistita ca doctorul nu cred ca va apela la clisma.Desigur ca o saptamana de constipatie e ceva dar au fost cazuri(si sunt) mult mai grave. Ca sa iti raspund cum se face clisma fara copy paste de pe interent, iti raspund ca ti se va introduce in anus un mic furtunas lubrifiat, iar dintr-un mic recipient va curge o solutie in anusul tau.Nu am facut niciodata clisma dar nu e dureros, dureros va fi momentul cand vei elimina acel „dop„ care s-a format la iesirea din anus.

| Girly97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rugam sa ne spui cum a fost. Iti tinem pumnii! Mama ta nu a procedat corect. Eu nu fac scaune prea des asa ca nu e nimic rau in asta. Fiecare organism uman reactioneaza diferit, adica suntem individuali. Succes!

| Hqjejxbbxbbqbkak a răspuns:

Fata draga,mai bine accepti supozitorul,e usor de administrat, dar las-o pe mama ta sa il puna, tu nu te panica, ca daca te panichezi mana ta tot o sa il puna, o sa te puna me burta cu fundul puțin în sus o sa ia un supozitor o sa il bage acolo in fundulet si tu o sa tipi, apoi mama ta iti va face o injectie si gata happy