| anonim_4396 a întrebat:

Buna ...Am fost internata in spital ieri si maine ma opereza...iar maine doctorul a spus ca imi face o clisma si imi va baga o sonda in fund.Ce e asta? Ce e clisma? Ce e sonda si cum se procedeaza ambele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Stai fara frica, este un irigator care este prevazut cu un furtunas, iar capatul furtunasului este introdus in anus avand in irigator o cantitate de apa calduta pentru a fi eliminate toate rezidurile din colon sa nu ai probleme fiziologice in timpul operatiei si dupa.
O seara buna si sanatate multahappy

| SandraIonescu a răspuns (pentru caramela):

Adica in fundul meu va fi bagat un furtun?

| dani2404 a răspuns (pentru SandraIonescu):

In intrebarile anterioare ( 3 de acelasi fel ) ai zis ca te-ai dus la doctor si ca ti-a bagat un termometru, un furtun cat un deget si ti-a mai bagat si degetul, iar acum te sperii de la inca un furtun?

| caramela a răspuns (pentru SandraIonescu):

Exacthappy

| pbsolver a răspuns:

Asta e momentul cand regreti ca ai refuzat propunerile bolnave ale prietenului tau: probabil ca ti-ar fi fost mai usor acum...

| pbsolver a răspuns:

Sper ca primul comentariu sa ti se para amuzant si sa te mai linisteasca un pic. nu te speria, vei trece usor peste, aici ai un videoclip cu procedura https://www.youtube.com/watch?v=2YqzVykEyYI

| DaianMarian a răspuns:

Nu te speria, nu e nimic rau, nu te gandii doar la rau sonda e un tub, si o sa ti-l bage in anus... mare lucru...

| SandraIonescu a răspuns (pentru DaianMarian):

O sa imi bage un tub in fund? Nuuu!