| SnYcK3rS a întrebat:

Am 19 ani si sunt disperat! Problema mea este ca eu vorbesc foarte foarte repede si nu ma pot controla. Imi ies cuvintele pe gura cu un debit alarmant. Nimeni nu ma intelege si din aceasta cauza trebuie sa repet de 2-3 ori ceea ce spun.

Sunt asa din clasa a4a. Nu stiu ce sa mai fac. Nu ma pot controla. Eu m-am saturat. De 3 luni fac exercitii de dictie ( http://nicoletalazar.blogspot.ro/2009/03/exercitii-de-di ctie.html ) si ma gandesc ca poate le fac degeaba. Le fac cu creionul in gura in fiecare zi, iar de aproape 1 an de zile tot cu creionul in gura citesc articole de ziar cu voce tare cam 20-30 de minute pe zi. Nici un rezultat

Ce sa fac? La mine in oras nu exista logopezi si chiar daca ar fi nu imi permit sa dau banii la logoped. Ce ma sfatuiti? Exercitiile de dictie atasate in link-ul de mai sus ar trebui sa le continui? Are vreun rost? Vor avea efect?

Practic, ma balbai in ultimul hal. Am nevoie sa-mi incetinesc ritmul vorbirii! Eu exercitiile de dictie le pronunt clar, dar cand trebuie sa vorbesc cu cineva dau cu bata in balta

Funda!

8 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Mergi la psiholog, degeaba faci tu logopedie daca problema ta este una legata de psihic(si ma refer la emotivitate, teama, rusine). Exista psihologi si in scoala si e gratis sa mergi la ei. Referitor la exercitii eu te sfatuiesc sa le continui, rau nu o sa iti faca. Dar repet, cauta cauza! Bafta!

| pietrean a răspuns:

Ai o problema, nu numai cu viteza cuvintelor rostite, dar si cu postarile repetate, chiar de de 3-4 ori, la categorii diverese.Aceasta intrebare, de exemplu, ce rost are, sa o postezi la rubrica aceasta,"Dragoste si sex"? Dar nici cu ceea ce promiti, la finalul intrebarilor.Nu este frumos sa promiti ceva si sa nu te tii de cuvant! Asta ar trebui sa stii, la cei 19 ani ai tai.
Tot pui intrebari(cred ca din cele 413 intrebari 200 sunt repetate!), la care promiti "funda", dar tu nici macar sa le multumesri oamenilor, nu o faci!
Nu este politicos, ceea ce faci! Si nici regulamentul nu permite.

| SnYcK3rS explică (pentru pietrean):

Asa si? care e problema ta? Am repetat deoarece nu am primit un raspuns clar si concret

| pietrean a răspuns (pentru SnYcK3rS):

La aceiasi intrebare, postata de 3-4 ori,chiar nu ai primit "un raspuns clar si concret"? Dar nici macar un "multumesc",nu ai fost in stare sa le spui oamemilor(sau mai bine zis copiilor), care si-au rupt din timpul lor, ca sa te lamureasca cat de cat? Ambele, inseamna lipsa de bun simt, din partea ta! Si asta, nu-ti spune un tanc!
Dar la modul de a raspunde("Asa si?"), stai foarte bine la capitolul nesimtire.Si aici esti repezit si "nu te poti controla"!
Tot ce ti-am scris, nu o lua ca un afront, ci ca un sfat, de la un om mai invarsta decat tine.

| SnYcK3rS explică (pentru pietrean):

Extraordinar! De ce nu iti vezi tu de treaba ta? Poate si timpul tau e pretios, foloseste-l altfel, nu ca sa ma enervezi pe mine

| pietrean a răspuns (pentru SnYcK3rS):

Calm baietel, ca dai in balbaiala!

| TheRealDaniel a răspuns:

Cu timpul vei invata sa vorbesti mai rar, insa nu te opri din antrenamente nu renunta. asfel nu vei castiga.

| xStixx a răspuns:

Vrei să spui că vorbeşti aşa de repede că nu se mai înţelege ce spui?
Singura soluţie este să te obişnuieşti să vorbeşti rar şi tare ( bine...nu prea tare ).
Dacă este doar atâta este bine...pentru că dacă o să înveţi să te controlezi nu mai ai nici o problemă, eu sunt bâlbâit în adevăratul sens al cuvântului...eu orice aş încerca nu mai pot vorbi clar.
Deci...fii mulţumit că este doar asta că dacă erai bâlbâit ca mine era mai rău.
Baftă şi sănătate multă. ^_^