| SnYcK3rS a întrebat:

Am 17 ani si vorbesc foarte repede

Ideea e ca sunt si rarait ( R ) si vorbesc prea repede, ma cam balbai, nu articulez cuvintele, lumea nu m aintelege, trebuie sa ma repet de multe ori

Imi vine greu sa pronunt indiferent ca vorbesc sau ca citesc cuvinte ca " societate ", " atitudine " etc

Ce sa fac ca sa pot vorbi clar, chiar daca sunt rarait (R)?

Vreau ceva de facut acasa, fara logopezi si alte cheltuieli

Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna! Citeste poezii cu voce tare si rar in fiecare zi(vreo 15 minute pe zi) si o sa vezi ca, in timp, o sa scapi de balbaiala. probanil ca ritmul tau de vorvire nu e acelasi cu ritmul de gandire(adica gandesti mai repede decat poti sa vorbesti). Incearca sa vorbesti mai rar! Succes!

| valentingb a răspuns:

Vorbește mai rar, controlează-ți vorbirea.

| iDizzySmile a răspuns:

Fa exercitii multe, iar cand vorbesti vorbeste mai rar deoarece nu accentul e de vina.

| artagonlord a răspuns:

Incearca sa pronunti clar si nu te grabi, du-te intro camera si incearca acolo

| KrashTime a răspuns:

Trebuie sa exersezi mult pronuntarea, acasa cand nu ai ce face incerci si tu sa vorbesti rar si cat se poate de corect. Funda?

| gmc1 a răspuns:

La faza cu balbaiala si cu vorbitul repede te pot ajuta ......aceasi chesti am avut si eu ...incearca sa gesticulezi cand vorbesti